Ortadoğu'da son yarım asrın büyük savaşları
  1. Tez No: 140337
  2. Yazar: NİHAT ERSİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOKTAMIŞ ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Ortadoğu, petrolün bilinmediği ve endüstride kullanılmadığı tarihin eski çağlarında da dünyanın üç kıtasını birleştiren bir bölge olması dolayısıyla büyük devletlerin mücadele alam olmuştur. Ancak stratejik öneminin yanında zengin petrol yatakları nedeniyle dünya politikasında da ağırlığı duyulan bölge olarak göze çarpar. Büyük dinlerin ilk çıkış merkezi olması ise önemine önem katar. Bu kadar özelliği bir arada barındıran çeşitli bahanelerle emperyalist devletlerin işgallerine maruz kalan Ortadoğu, 400 yıl Osmanlı İmparatorluğu tarafından yönetilmiştir. Ancak I. Dünya Savaşından sonra bu ülkenin tarih sahnesinden çekilmesiyle, ABD, Rusya, İngiltere ve Fransa'mn da etkisiyle bölge paramparça olmuştur. Bütün bunların yanında 1948 yılında BM kararıyla İsrail Devleti'nin kurulması Arapları birlik arayışına itmiş ve bölge İsrail- Arap çatışmasına sahne olmuştur. Bunu Iran-Irak savaşı ile Irak'ın Kuveyt'i işgaliyle birlikte BM'in Irak'a savaş açması izlemiştir. n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In ancient times, when petrol wasn't known and used; because the Middle East was a region that combined the three continents, it became the important struggling area for major countries. However because of its strategic importance besides its rich petrol sources, here is popular among all over the world. Which makes here much more important is being the centre of four major religions. The Middle East, that was exposed to deal with lots of invasions of a lot of imperialist countries, was administered by Ottoman empire for four hundred years. However, the Middle East was invaded due to its leaving from history and the effects of USA, England, Russia and France after the World War I. Besides all of these, in 1948, with United Nations' decision, Israel was created. Because of this creation, the region became a struggling area for Israel and Arabia. This was followed by the struggling of Iran-Iraq, united Nations-Iraq and the invasion of Kuwait by Iraq. m