Refik Halit ve Milli Mücadele
Refik Halit and National Struggle
- Tez No: 140336
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ABSTRACT National Struggle is a significant milestone in the history of Turkish nation. This struggle against foreign forces that invaded a major part of our country, ended in success. Led by great leader Atatürk, Turkish nation showed what it was capable of. Refik Halit (Karay) is one of the important names of those years. He was a famous reporter and author and played an active role in political events of the time. He was one of the intellectuals to oppose National Struggle. After Mondros Treaty, Freedom and Alliance Party became strong in political life. Refik Halit joined that party, too. Alemdar and Peyami wrote articles against National Struggle in Sabah daily. He was writing for those dailies under alias“Aydede”. He acted as the director of Post and Telegraph dailies during the power of Damat Ferit Paşa. During his assignment, he worked against National Struggle. He ordered his staff to stop National Struggle. In 1922, he published a joke magazine named“Aydede”. He maintained his opposing line in that magazine too. Refik Halit left the country when National Struggle started. He lived in Beirut and Syria for a long time and wrote his memories down and admitted that he was wrong about National Struggle. He died in Istanbul in 1965. OZET Milli Mücadele, Türk ulusunun tarihinde önemli bir dönüm noktasıdır. Ülkemizin önemli bir bölümünü işgal eden yabancı güçlere karşı büyük zorluklar içerisinde kazanılmıştır. Ulu Önder Atatürk'ün öncülüğünde Türk ulusu en zor anlarında bile neler yapabileceğini göstermiştir. Refik Halit (Karay), Milli Mücalede yıllarında ön plana çıkan isimlerden biridir. Ünlü bir gazeteci ve edebiyatçı olup dönemin siyasal olaylarında da aktif olarak yer almıştır. Refik Halit, Milli Mücadele'ye karşı çıkan aydınlardan biridir. Mondros Ateşkes Antlaşmasından sonra Hürriyet ve İtilaf Partisi siyasal yaşamda etkili olmaya başlamıştır. Refik Halit de bu partiye girdi. Alemdar ve Peyam-ı Sabah gazetelerinde Milli Mücadele'nin aleyhinde yazılar yazdı. Gazetelerdeki yazılarında“Aydede”imzasını kullandı. Damat Ferit Paşa'nın hükümet kurduğu dönemlerde iki defa Posta ve Telgraf Umum Müdürlüğü yaptı. Bu görevi sırasında Anadolu'da yeni başlamış olan Milli Mücadele'nin aleyhinde icraatlarda bulundu. Kendisine bağlı memurlara milli hareketleri engellemeleri için emirler verdi. 1922 yılı içerisinde Aydede adında bir siyasi mizah dergisi çıkardı. Bu dergideki yazılarında da karşıt tutumunu sürdürdü. Refik Halit, Milli Mücadele'nin kazanılması üzerine yurdu terketti. Uzun süre Beyrut'ta ve Suriye'de yaşadı. Bu dönemde siyasal anılarını yazdı. Milli Mücadele hakkında yanıldığını itiraf etti. 1965'te İstanbul'da öldü. v
Özet (Çeviri)