Türk Donanmasında Hamidiye Zırhlısı
Hamidiye Cruiser in the Turkish Navy
- Tez No: 140339
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Üç tarafı denizlerle çevrili bir devletin silahlı güçlerinde donanmanın ayrı bir yeri vardır. Donanamanın ise ana unsuru savaş gemisidir.Hamidiye kruvazörü, bu savaş gemilerinin en ünlülerindendir. Hamidiye Kruvazörü, II. Abdülhamit tarafından İngiliz Amstrong fabrikasına ısmarlanmasından 1960 yılı hizmetten ayrılışına kadar geçen süre içerisinde Osmanlı Devletine ve yeni kurulan Türkiye Cumhuriyetine hizmet etmiştir. Hamidiye döneminin en çağdaş gemilerinden olup orta sınıf bir kruvazörün teknik ve silah bakımından tüm özelliklerini taşımaktadır. Hamidiye bu hizmet yılları içerisinde en çok Balkan savaşlarında göstermiş olduğu kahramanlıklarla ön plana çıkmıştır. Önyüzbaşı Rauf Bey (Orbay) in komutasındaki gemi Akdeniz de tek başına akınlarda bulunmuş.kendisinden çok daha üstün olan Yunan donanmasına karşı başarılı manevralar yapmıştır. Hamidiye'nin Balkan savaşları sırasında yapmış olduğu akın harekatı oldukça önemlidir. Bunu I. Dünya Savaşı sırasında Karadeniz'de Yavuz ve Midilli ile yapmış olduğu görevler takip eder. Savaş sonunda Osmanlı Devleti yenilip istanbul işgal edildikten sonra tüm gemiler Halic'e bağlanır. Hamidiye ise mütareke yıllarında okul gemisi olarak İstanbul'da kalır. Cumhuriyet yıllarında Hamidiye Osmanlı Devletinden kalan en iyi durumdaki gemidir ve Cumhuriyet donanmasının temelini teşkil etmiştir. Hamidiye, Cumhuriyet donanmasına okul gemisi, donanma komuta gemisi ve ihtiyat filo gemisi olarak hizmet eder. Burada Atatürk'ün Hamidiye ile 1924 yılında yapmış olduğu Karadeniz gezisi oldukça önemlidir. Yeni kurulacak olan Bahriye vekaletinin temelleri burada atılmıştır. Ayrıca Hamidiye'nin yapmış olduğu yurt gezileri de halkın devlete olan bağlılığını artırmıştır. Hamidiye bu yıllarda hep ilklerin gemisi olmuştur. Son olarak gemi 1947 yılında fiili hizmetten ayrılmış, 1957 yılına kadar yatak gemisi, 1960 yılına kadar da müze olarak hizmet etmiştir. Hamidiye bu hizmetleri sırasında hep tür milletinin gurur vesilesi olmuş, insanlar bu geminin hizmetlerinden hep övgü ile bahsetmiştir.
Özet (Çeviri)
Navy has an important place for a country which is surrounded by three jeostrategic seas and warships are the main parts of a navy.Hamidiye is one of the most well-known warships for both Ottoman Empire and Modern Turkey. Hamidiye Cruiser was in service between the terms she was ordered by the Ottoman Empire Abdulhamid II to British Armstrong Ship Company and 1960She has fulfilled crucious.underiable and unforgettable missions during late Ottoman Empire and early Modern Turkey periods. Having all the properties of a medium -sized cruiser from the point of view of teachnique and arms, Hamidiye was one of the most modern ships during her time Hamidiye is famous for her service and contribution exposed during Balkan Wars.Led by Lieutenant Rauf Bey (Orbay),she made remorseless attacks to enemy in Mediterranean alone and performed quite successful operations against Greek Navy, which was much stronger than herself. The attacks that Hamidiye carried out during Balkan War were quite effective.She continued her contribution together with Yavuz and Midilli in Black Sea.After World War I.Istanbul was occupied by United Kingdom and all the ships except Hamidiye were anchored in Golden Horn. During that time Hamidiye was used as school training ship. During the early Modem Turkey period, Hamidiye was the only ship in good condition and she constituted the nucleus of modern Turkish Navy. Hamidiye continued serving as school training ship, flag ship and reserved navy ship. She is also remembered as a remarkable ship on which Atatürk, the founder of the Republic of Modern Turkey,made a voyage in 1924 along Black Sea costs. The issue regarding the foundation of the Ministry of Navy was on the agento for the first time than and it was decided that a new was needed. The voyages performed by Hamidiye attracted Turkish citizens' attention which increased the loyalty and patriotism in people's hearts. Everybody took a pride of having a ship such as Hamidiye then, because she was unique in many ways. Hamidiye ended her service in 1947 and was used as a boarding ship until 1957.Last, she served as a museum until 1960. Hamidiye has always been the source of pride for Turkish people and everbody always appreciates her as an outstanding ship in the history of Turkish Navy.