Yeni Azerbaycan Devleti (sosyo-ekonomik ve siyasal boyutuyla)
The socioecenomic and political dimension of the new Azarbaijan
- Tez No: 140340
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT ÜRERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışması Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla, tekrar bağımsızlığını kazanan yeni Azerbaycan devletini sosyo - ekonomik ve siyasal yönden irdelemek ve bu yeni oluşumu açıklamaktır. Üç bölümden oluşan tezin 1. bölümünde Azerbaycan'ın coğrafi, tarihi, siyasal ve sosyal durumları genel olarak ele alınmış ve Azerbaycan tanıtılmak istenmiştir. 2. Bölümde Azerbaycan'ın ekonomik durumunun gelişmesi ve diğer ülkelerle ilişkileri irdelenmiştir. Nihayet 3. bölümde ise Azerbaycan'ın hukuksal yapısı kısaca incelenerek tarihi gelişimi içinde yürütme, yasama ve yargı erklerinin gelişimi başlıklarıyla tartışılmıştır. Konum itibarı ile Türk Cumhuriyetlerinin merkezinde yer alması dolayısıyla Azerbaycan büyük bir stratejik öneme sahiptir. Azerbaycan petrol ve diğer zenginlikleri ve çok yüksek olan okuma yazma oranı ve genç nüfusa sahip olması ile yeniden yapılanan devlet yapısıyla gelişme potansiyelini harekete geçirerek dünyadaki saygın yerini alması beklenir. Azerbaycan devlet egemenliğinin tek kaynağı halktır. Halk bağımsız olarak kendi kaderini tayin etme ve yönetim şeklini belirleme hakkına sahiptir. Bu yüksek lisans tezi, oluşan bu yeni Azerbaycan devletini tanıtmak geçmişini, geleceğini, sosyal ekonomik yapısını betimlemek bölgede üstlenebileceği işlevleri ve gelişme potansiyelini ortaya koymayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
The present thesis work examines the newly established Republic of Azarbaijan, which gained independence after the fall of the Soviet Union, from a socio-economical and political prospective. It consists of three sections. Section 1 provides a general introduction to Azarbaijan. It offers a discussion of Azarbaijan's geographical, historical, political, and social characteristics. Section 2 treats Azarbaijan's economic development and its relations with other countries. Section 3 briefly explores the legal structure of Azarbaijan and explains the historical development of various aspects of its executive power, legislation, and jurisdiction. Due to the fact that Azarbaijan is located at the center of the Turkish Republics, it has great strategic importance. Given its oil and other rich natural resources, very high literacy rate, young population, and newly restructured state body, Azarbaijan is expected to find a respectable place among the other countries of the world by mobilizing its potential for development. The sole source of sovereignty of Azarbaijan is its people. The people have the right to freely determine their future by choosing the type of their government. The present thesis aims at introducing the new State of Azarbaijan, describing its past, future, and socio-economical structure, and revealing its possible role in the region and its potential for development.