Atatürk'ün Kurtuluş Savaşında Türk dili topluluklarla ilişkileri
The Relations of Atatürk with Turkish nations during the Turkish national Independence War
  1. Tez No: 140341
  2. Yazar: BARIŞ DOSTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOKTAMIŞ ATEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
oz Ulusal Kurtuluş Savaşı'nda, Mustafa Kemal Paşa'nın, Kafkasya ve Orta Asya'daki Türk dilli topluluklar ve Türk halklarıyla ilişkileri incelenmiştir. Mustafa Kemal, Milli Mücadele döneminde, bir yandan, Batı emperyalizmine karşı mücadele ederek, yurdun bağımsızlığını kazanmaya uğraşmış, diğer yandan da, bu kavgadaki en büyük siyasal, diplomatik ve stratejik müttefiki olan Sovyet Rusya ile ilişkileri güçlendirmeye çalışmıştır. Bu bağlamda, hem Mustafa Kemal ile eski İttihatçı kadroların ilişkileri ve bu kadrolar ile Bolşeviklerin temasları, hem de Bolşevik önderlik ile Müslüman Türk halkları arasındaki çelişkilerde, Mustafa Kemal'in kurduğu denge ve izlediği yol araşurılmıştır. Araştırma kapsamında, öncelikle Mustafa Kemal'in söylev, demeç ve yazışmalarına başvurulmuş, konuyla ilgili tüm kaynaklar taranmaya çalışılmıştır. Mustafa Kemal'in gerçekçi, tutarlı, dengeli ve pragmatik bir önder olarak, antiemperyalist bir çizgide, mazlum milletlerin dayanışmasını esas aldığı belirlenmiştir. Gazi'nin, bölgedeki Türk halklarına da bu bakış açısıyla yaklaştığı, onlarla yalan kültürel işbirliğinin yollarını ararken, siyasal birlik hayali kurmadığı ve Sovyet Rusya'yı rahatsız etmekten de özenle kaçındığı sonucuna varılmıştır. ABSTRACT During the period of the Turkish National Independence War, the leader of Kemalist forces Mustafa Kemal, tried to develop close culturel relations with Turkish nations in Caucasia and Middle Asia. As a realist and pragmatist leader, he did not want to disturb Russian revolutionist forces, called Bolsheviks. After the 1917 October Revolution, the Bolsheviks supported and helped Kemalists in Anatolia. Because, both revolutionist forces were fighting against imperialism. But on the other hand, the Bolsheviks wanted to use the former İttihat and Terakki leaders in Anatolia, in the Turkish world and the Muslim world in Asia. In this dissertation, first of all, we tried to reach the original speeches and sources of Mustafa Kemal. And we found out that, Mustafa Kemal was keen on fighting against imperialism and tried to increase solidarity between underdeveloped countries and inofensifve Asian nations. m
Özet (Çeviri)