İnsan kaynakları yönetimi açısından dış kaynaklar kullanımı
Outsourcing from the point of view human resources management
- Tez No: 140342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN AKGEYİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
oz Günümüz çalışma hayatının anahtar kavramlarından biri olan verimlilik, organizasyonlar için büyük önem taşımaktadır. Tarihsel gelişim içerisinde organizasyonların, daha verimli olmak için makine parklarını modernize etmenin ötesinde, bünyelerindeki çalışanları geliştirmeleri gerektiğinin farkına varması insan kaynaklan fonksiyonunun daha fazla önem kazanmasına yardımcı olmuştur. Çalışana verilen önemin artmasına paralel olarak insan kaynaklan bölümleri gitgide iş dünyasmda yaygınlaşmaktadır. Bu yaygınlaşma ile birlikte, insan kaynaklarının fonksiyonlan gelişim içine girmekte ve çeşitlenmektedir. Çeşitlenme uzmanlaşmayı, uzmanlaşma iş bölümünü desteklemekte ve ana faaliyet alanı, insan kaynaklan uygulamalan konusunda organizasyonlara destek vermek olan yeni firmalar ortaya çıkmaktadır. Organizasyonların kendi insan kaynaklan bölümleri olmasına rağmen, işletme yetkinliği ve ana faaliyet alanı insan kaynaklan üzerine yoğunlaşmış olan firmalardan, bir sözleşme çerçevesinde ve bedeli mukabilinde hizmet alması, insan kaynaklan fonksiyonunda“dış kaynak kullanımı”olarak nitelendirilmektedir. İncelemeler sonucu elde edilen bilgiler, dış kaynak kullanımı konusunda özellikle hizmet talep eden tarafin belirli noktalara dikkat etmesi durumunda, hem çalışanlara esnek bir çalışma ortamı sağlandığı, hem de firmaların rekabet güçlerini arttırmalannı sağlayan insan gücünü elde etmelerini kolaylaştırdığı görülmektedir. Bu çalışmanın ana amacı; insan kaynaklan kavramından yola çıkarak, genelde dış kaynak kullanımına çerçeve bazında bakmak, özelde ise dış kaynak kullanımının insan kaynaklan fonksiyonlarına olan yansımalannı incelemektir. Düzeltme iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Productivity is, one of the main concepts of business life, very important for organizations. Organizations want to be more proficient in their areas. To be more proficient they realize that first of all they must improve and train their employees behind to modernize machines. Human resources departments become widespread in business life with the parallel of the raising importance to the employees. This process urges to develop and diversify human resources functions. Variation of functions promotes to specialize and specialization reveals new firms that they develop and apply new human resources application for other firms. In spite of many organization have their own human resources department, they choose to use outsourcing method in the frame of a contract and they pay an amount for this outsorcing. Because they believe that outsourcing firms has main competencies on their activity areas. This study shows that if demander side will be more careful especially some points when using the outsourcing process, outsourcing has many advantages for all sides. Employees can find easily new jobs in being more elastic working life and firms can hire more efficient employees on their activity areas to compete with other firms thanks to outsourcing. The main purpose of this study is examining outsourcing concept from general perspective and detailized outsourcing concept especially in human resources functions. Düzeltme