fazıl Hüsnü Dağlarca'nın şiirlerinde Kurtuluş Savaşı
The War of independece in the poems of Dağlarca
  1. Tez No: 122241
  2. Yazar: DURAN ALİ ŞAHİNOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKAN SAZYEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 676
Özet
612 ÖZET İlk şiirlerinden başlayarak Kurtuluş Savaşını dile getiren Dağlarca, bu mücadeleyi tema edinmeyi ulusal bir görev bilir. Gerçekçi bir yaklaşımla dile getirdiği tarihi olayları Türk kültürü ve coğrafyasının bütünlüğü içinde ele alır. Bu bütünlüğü Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kişiliğiyle özdeşleştiren Dağlarca, onu Türk ulusunun yaratıcı manevi gücüyle simgeleştirir. Atatürk'ün Sövlev ve Demeçleri' nden ve Kurtuluş Savaşına katılan kişilerin anılarından, biyografilerinden yararlanarak Milli Mücadelenin Türk edebiyatında en kapsamlı ve özgün destanını yaratır. Üç Şehitler Destanı 'nda, Türk ulusunun ülkesini korumadaki kararlılığım dile getiren Dağlarca, Yedi Memetler'de Türklerin bu mücadeledeki kahramanlığını anlatır. 19 Mayıs Destanın'nda Mustafa Kemal'in İstanbul'da başlattığı kurtuluş çabalarını Türk kültürü ve tarihinin bütünlüğü içinde şiirlerinde dile getirir. İstiklal Savası- Samsundan Ankaraya'da Kurtuluş Savaşının hazırlık aşamasını dile getiren Dağlarca, bunu izleyen tarihi süreci Bağımsızlık Savaşı- İnönüler"i Mustafa Kemal'in Kağnısı, Bağımsızlık Savaşı- Sakarya Kıyılarında Mustafa Kemal'in Atı, Bağımsızlık Savaşı 30 Ağustos'ta Mustafa Kemal'in Kartalı, Bağımsızlık Savaşı- İzmir Yollarında'yı Güvercinlerle simgeleştirir. Ona göre Kurtuluş Savaşı Türk ulusunun varlığını ve bütünlüğünü korumak için verdiği onur mücadelesidir. Türk çocuklarının Milli Mücadelede gösterdiği çabalan da Yanık Çocuklar Koçaklaması 'nda dile getiren Dağlarca, yaşamında ayrı bir yeri olan Çukurova'nın kurtuluş mücadelesini Çukurova Koçaklaması 'nda Milli Mücadelenin tarihi bütünlüğü içinde anlatır. Reşat Bey Destanı Kurtuluş Savaşında erinden en üst düzeydeki komutanına kadar Türk ulusunun yurdunu kurtarmada gösterdiği kararlılığın destanıdır. Türk tarihi ve613 kültürünün simgesi olan İstanbul'un kurtuluşunu Türk İstanbul'da dile getirerek Misak-ı Milliyle belirlenen sınırların işgalden kurtarılışını tarihi bütünlük içinde tamamlar. Delice Böcek Türk edebiyatında Kurtuluş Savaşının tarihi bütünlük içinde dile getirilen tek simgesel destanıdır. Dağlarca, Kurtuluş Savaşını yansıtan şiirlerinde zengin bir tarih ve kültür birikiminden yararlanır. Onun şiirlerinde Kurtuluş Savaşı, Mustafa Kemal'in önderliğinde kazanılan mücadelenin tarihi serüvenini değil, Milli Mücadeleyle birlikte oluşmaya başlayan yurt, dil, tarih ve kültür bilincinin de izleri görülür.
Özet (Çeviri)
614 SUMMARY Dağlarca, who illustrated the War of Independence even in his first poems, has undertaken this as a national mission. He reflects the historical events which he illustrates with a realistic view within the unity of Turkish culture and geography. Dağlarca, who unifies such a property of wholeness with the personality of Mustafa Kemal Atatürk, also illustrates him with the spiritual creative power of the Turkish nation. He puts the Independence War of Turks into a legend by making use of Atatürk' s Söylev ve Demeçler and historical figures who took part in the wars and their memories of war. Dağlarca, illustrates the determination of the Turkish nation to preserve the country in Üç Şehitler Destanı, he describes the heroism of this nation in Yedi Memetler. In 19 Mayıs Destanı, he illustrates Mustafa Kemal's national struggle days which he started in Istanbul before the Independence War within the unity of the turkish culture and history. He describes the preparation phase of the Independence War in his İstiklal Savaşı- Samsun'dan Ankara'ya and he symbolizes following historical phase with Mustafa Kemal's ox-cart in Bağımsızlık Savaşı - İnönüler, Mustafa Kemal's horse in Bağımsızlık Savası - Sakarya Kıyıları, Mustafa Kemal's eagle in Bağımsızlık Savaşı - 30 Ağustos and Mustafa Kemal's pigeon in Bağımsızlık Savaşı - İzmir Yollarında. Dağlarca describes the effort Turkish children make in Yanık Çocuklar Koçaklaması and he describes Çukurova's struggle for freedom, which has a distinct place in his life in his Çukurova Koçaklaması in the historial unity of the National Struggle. Reşat Bey Destanı is the legend of the determination people show without any discrimination- soldiers, commanders, and the others. He describes the symbol of Turkish history and culture, Istanbul in his Türk İstanbul and, thus completes the freedom of the615 borders set by Misak-ı Milli in a historical unification. Delice Böcek is the only symbolic epic that illustrates the Independence War in Turkish Literature. Dağlarca makes use of rich historical and cultural values in the poems that reflect the Independence War. The Independence War in his poems is not the historical adventure which was won in the leadership of Mustafa Kemal, it is the awareness of history, country and culture which started to form with the national struggle.