Banka yönetim kurulu üyelerinin bankacılık işlemlerinden dolayı Hukuk sorumluluğu
Civil law liabilities of the members of the board directors of banks
  1. Tez No: 140355
  2. Yazar: EVREN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN SÜHEYL DONAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Hukuk, Banking, Law
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Banka yönetim kurulu üyelerinin bankacılık işlemlerinden dolayı hukuki sorumluluklarının incelendiği bu çalışmada üç ana bölüm yer almaktadır. İlk bölümde, kavram ve hukuki düzenlemelerin seyri incelenmiştir. İkinci bölümde ise bankanın hukuki niteliği, bankacılık işlemleri ve bankanın organlarına yer verilmiştir. Çalışma konumuzun temelini oluşturan üçüncü bölümünde banka yönetim kurulu üyelerinin bankacılık işlemlerinden dolayı hukuki sorumlulukları bankalar kanunu çerçevesinde incelenmiştir. Bu bölümde banka yönetim kurulu üyelerinin hukuksal konumlan tespit edilmiş ve Bankalar Kanunu" na göre şahsi sorumluluk halleri incelenmiştir. Sonuç kısmında ise, çalışmamızın sonucunda vardığımız kanaatlerimiz ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research which examines the civil law liabilities of the members of the board of directors of banks arising from banking transactions, consists of three main chapters. First chapter the concept and the progress of the legislative rules are examined. The legal nature of banks, banking transactions and organs of banks are included in the second chapter. The third chapter which is the backbone of the research matter deals with the civil law liabilities of the members of the board of directors of banks arising from banking transactions, in under the Act on Banking. In this chapter legal status of the members of the board of directors of banks is determined and personal liabilities of these persons under the Act on Banking are examined. The final part sets forth the conclusions of this research.