Hamzaname'de geçen zarf-fiil yapılı cümleler (1-88 varak)
Gerundium structures in Hamzaname
- Tez No: 140359
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET YELTEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 160
Özet
Hamzaname Türk Dili'nin en önemli dil yadigarlarından birisidir. Edebiyatımızda sade nesre güzel bir örnektir. Tespit edilen yetmiş iki cildi bulunmaktadır. Biz de çalışmamızda 88 varak olan birinci cildi transkripsiyonlu olarak günümüz Türkçesine aktardık. Bu, çalışmamızın metin neşri kısmını oluşturmaktadır. Ayrıca Hamzaname'nin dil özelliklerinden kısaca bahsedilip nüshaları tanıtılmaya çalışıldı. Eserin yazarı hakkında da kısaca bilgi vermeye çalıştık. Çalışmamızın asıl bölümlerini metnimizde geçen cümle tiplerinin örneklerle incelenmesi ve Hamzaname'de geçen zarf-fiilli yapıların tespit edilip bunların Türkçe'nin sözdiziminde nasıl bir yer tuttuğunun gösterilmesi oluşturmaktadır. Zarf-fıilli yapıları fonksiyonlarına göre sınıflandırıldıktan sonra, onların anlam ve yapı yönünden incelenmesi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Hamzaname is one of the most important language souvenirs. İt is a very good sample of simple prose. There are seventy two volumes which are made firm. We have transcribed first vuolume consisting of 88 papers in Turkey Turkish. This tarnscription forms text publishing part of our thesis. Besides, we have talked about Hamzaname's grammer properties. We tried to make its copies known, introductory informations have been given about the author. The main part of our study consists of sentences types and gerundium structure. These structures have been classified according to functions. Afterwards, they have been studied respect of meaning and structure. m