Çalışanların iş tatminine yol açan faktörler ve iş tatminin sonuçlarına ilişkin olarak K. K. K. kara havacılık sınıfında yapılan bir araştırma
An investigation concerning determinants and consequences of job satisfaction in the Turkish army aviation
  1. Tez No: 140360
  2. Yazar: HÜSEYİN BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. CEVAT ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Kaynak Bu araştırma K.K.K. Kara Havacılık Sınıfı mensubu pilot subayların iş tatminine yol açan faktörler ile sonuçlarını belirlemeye yönelik bir araştırmadır. İş tatmini; pilot subayların işlerine yönelik olarak geliştirdikleri olumlu duygu ve düşünceleri ifade etmektedir. Araştırmada iş tatmini bağımlı değişken alınmak suretiyle, literatürün de incelenmesiyle, pilot subayların iş tatminine yol açabileceği değerlendirilen faktörler, bireysel faktörler, işe ilişkin faktörler ve çevresel faktörler başlıkları altında toplanmıştır. İş tatmininin sebep olduğu ve pilot subaylarda değerlendirilmesi gerektiği düşünülen faktörler de iş tatmininin sonuçları adı altında birleştirilmiştir. Araştırma verilerinin analizi sonucunda, araştırmaya dahil edilen faktörlerden algılanan alternatif iş imkanları hariç, bütün faktörlerle iş tatmini arasında beklenen yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Algılanan alternatif iş imkanları ise sadece ayrılma niyeti ve performans ile doğrudan ilişkili bulunmuştur. Temel iş özellikleri boyutunun alt faktörleri olan çalışma koşulları ve iş özellikleriyle iş tatmini arasında anlamlı bir ilişki gözlenememiştir. İş tatminine yol açan faktörlerden sosyal destek boyutunun, özellikle de organizasyon, amir ve eş desteğinin, diğer alt boyutlara göre iş tatmini üzerinde daha fazla etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Bireysel faktörlere göre yapılan analizlerde iş tatmini, organizasyona bağlılık ve ayrılma niyetinde anlamlı farklılıklar bulunmuştur. İş tatmini ile sonuç değişkenleri arasındaki ilişkide özellikle ayrılma niyeti ve tükenmeyle olan ilişkinin gücü, genel olarak diğer araştırma bulgularına göre daha yüksek bir ilişki sergilemesi bakımından dikkat çekicidir. ANAHTAR KELlMELER:İş Tatmini, Kara Kuvvetleri, Kara Havacılık
Özet (Çeviri)
This research tries to reveal the determinants and consequences of job satisfaction of the Turkish Army Aviation pilot officers. Job satisfaction is meant as the affective reactions and thoughts of pilot officers to their jobs. After a comprehensive literature search we gathered many factors that we think may cause pilot officers job satisfaction and then merged them into three factors, namely, individual factors, job related factors and environmental factors. Furthermore, we combined factors that job satisfaction brings about and considered to be important for pilot officers and appointed as consequences of job satisfaction. After data analysis, we found out significant relationships between job satisfaction and all of the factors that we aggregate for the sake of investigation, except perceived job alternatives. Perceived job alternatives have only been found directly related to intent to leave and performance. Work conditions and job characteristics subdimensions which are represented under basic job characteristics dimension have been found that there is no significant relationship between these factors and job satisfaction. We also discovered that social support, specifically organizational support, supervisory support and, spouse support is more effective on job satisfaction than the other subdimensions. Findings are also revealed that there are significant differentiation between job satisfaction, organizational commitment and, intent to leave according to individual factors. Furthermore, as we took into consideration the relationship between job satisfaction and resultant variables, there is an interesting result for the relationship of intent to leave and burnout with job satisfaction. Because correlations between these variables are more stronger than the other research findings. KEY WORDS: Job Satisfaction, Turkish Army, Army Aviation