Toplam kalite yönteminde kalite çemberleri ve tekstil firmasında uygulama
Quality circles in total quality management and a practise in a textile company
- Tez No: 140387
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN KUTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri İlişkiler ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
oz 'Toplam Kalite Yönetiminde Kalite Çemberleri ve Bir Tekstil Firmasında Uygulama“ konulu tezde, başlıkta adı geçen kavramlar ilk iki bölümde teorik olarak anlatılmış ve üçüncü bölümde ilk iki bölümde anlatılan bilgiler pratiğe dökülerek tezin asıl konusu olan uygulama kısmı gerçekleştirilmiştir. Bu nedenle çalışmanın birinci bölümünde ”kalite“ kavramının tanımı, gelişimi anlatılmış, devamında ise ”Toplam Kalite Yönetimi“ kavranılan içinde yaklaşım biraz daha derinleştirerek incelenmiştir. İkinci bölümde ise Toplam Kalite yönetiminin ayrılmaz bir parçası olan ”Kalite Çemberleri" ayrıntılarıyla açıklanmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise tüm bu iki bölümde anlatılan bilgiler teoriden pratiğe aktarılarak bir tekstil firmasında uygulama tüm saflıalanyla anlatılmıştır. ABSTRACT The meaning of the concepts that passed in to the subject of thesis was describe in the total of thesis. For this reason first section of the thesis the meaning of quality and the history of quality described. Second section, quality circles tried to describe with all details as meaning, history, aims, advantages, activitiy areas, organization, member of quality circles and duties. And also the techniques that used in quality circles for solving problems described in this section. And in conclusion the all sections that described in the thesis were made in practical way in a textile firm. IV
Özet (Çeviri)