Türkiye'de ve gelişmiş ülkelerde ücretlerin vergilendirilmesi ve mukayesesi
Investigation of wage taxation system with comparison between Turkey and developed countries
  1. Tez No: 140388
  2. Yazar: HANDE ARSLANER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UFUK BAKKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
oz Bu çalışma, değişik vergi sistemlerine genel bir bakış açısı ve en önemli vergi olan“Ücret Vergisi”hakkında ayrıntılı bilgiler içermektedir. Amacımıza ulaşmak için gelişmiş ülkelerin ücret vergilendirme sistemleri araştırılmıştır. Bu araştırma sonucunda, gelişmiş ülkelerin yeni vergi sistemleri geliştirdikleri anlaşılmıştır. Sözkonusu vergi reformlarının amacı, daha sağlam, geniş tabanlı ve düşük oranlı bir vergilendirme sistemi oluşturmaktır. Böylece istihdam yükselebilecek ve ekonomik yapı güçlenebilecektir. Öte yandan vergi yükünün adaletli ve eşit bir şekilde dağılması söz konusu olacaktır. Diğer taraftan, çalışmamız Türkiye'de ücret üzerindeki vergi yükünün gelişmiş ülkelere nazaran daha ağır olduğunu desteklemektedir. Her ne kadar çalışanlar vergi sisteminde en yüksek vergi oranlarıyla vergilendirilseler de bu, gelecekte refah artışı sağlayacak bir olgu değildir. Bu tezde, Türkiye için ideal bir ücret vergilendirme sistemi için öneriler getirilmiştir. Vergi muafiyetleri ve vergi oranlan azaltılması, çalışanları daha kalifiye (kaliteli) olmaları yönünde teşvik edecektir. Çalışanların omuzlarına en ağır yükü yükleyen sistemin ise vergilendirmede adaletin sağlanması için değiştirilmesi gerekmektedir. ABSTRACT This study gives an overview of the different taxation systems and more detailed information on the most important tax:“Wage Tax”In order to reach our aim, wage taxation systems of developed countries had been investigated. According to the investigation, developed countries have had new tax systems. Teh aim of these tax reforms is to create a robust system of taxation with a broader base and lower rates. Thus, the employment can increase and the economic structure can be strengthened. Also, the burden of taxation can be distributed evenly and fairly. On the other hand, the study supports that, tax burden on wages in Turkey is higher than in developed countries. Altough employees pay taxes in the higher rate of the tax system, this will not yield a welfare improvement. Hence, in the thesis we had reached for the ideal application of wage taxation system in Turkey. Tax exemptions and tax rate reductions can motivate workers for being qualified. The system which puts the heavy burden on employees' shoulders, has to be changed in order to enable justice of taxation.
Özet (Çeviri)