Çocuğun kültürel yabancılaşmasında televizyonun rolü (İlköğretimde dil algılamsı üzerine bir araştırma)
Function of television on culturel alienation of the child (a research about perception in language on primary education)
  1. Tez No: 140390
  2. Yazar: NİLNUR TANDAÇGÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORKUT TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
oz Bu tezde ele alınan konu çocuğun kültürel yabancılaşmasında televizyonun rolüdür. Sorunsalımız ele alınırken Kültürel yabancılaşmanın temeli, dildeki algılama problemlerine dayandırılmıştır. Bu bağlamda araştırmamız televizyondaki reklamların çocuğun dilde yaşadığı kültürel yabancılaşmaya etkileriyle sınırlandırılmıştır. Çalışmamızda kullandığımız yöntem alan araştırması olarak belirlenmiştir. Araştırmamızın içeriğine baktığımızda, dildeki kültürel yabancılaşmayı ölçümlemek amacıyla 150 İlköğretim öğrencisine, televizyondaki reklam metinlerinden seçilmiş 15 kelimeyi içeren bir sormaca uygulanmıştır. Araştırmanın sonucuna baktığımızda televizyon izleme oranıyla çocuğun dildeki kültürel yabancılaşması arasında doğru orantılı bir ilişki olduğu görülmüştür. ABSTRACT Topic of our thesis is, function of television on cultural alienation of the child. In this study while dealing with our problematic, we related cultural alienation with perceiving problems in language. In this context we limited our sampling of research as advertisements on television. We use survey method in our research. When we look at content of research, we take a poll with 150 primary education students about 15 choosen word from advertisements on television. At the result of our survey, we found a correct balance and relation with watching television and effects of television on child's cultural alienation in language. m
Özet (Çeviri)