İbik Köyü'nde 5-12 yaş arasındaki çocukların örgün ve yaygın din eğitimi ilişkisi
- Tez No: 37370
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYZA BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET ibik Köyü'nde çocuk yaygın ve örgün din eğitiminin duygu ve bilgi aktarımı ile şahsiyet, inanç, alışkanlık ve ahlak açısından gelişmektedir. Bu gelişme yaygın eğitimin gerçekleştiği ilk yer olan ailede başlamaktadır. Köydeki ailelerin çoğu geniş aile tipine örnektir ki yaşlılarda aile ile birlikte yasamaktadırlar. Yapılan mülakatlar ve gözlemler neticesinde yaşlıların çocuğun duygusal ve zihinsel gelişiminde çok önemli bir rol oynadığını ortaya koymuştur. Anadolu köylerindeki aile yapılarını inceleyen son araştırmalar da bu tesbitimizi doğrulamaktadır. Danışmanlık ve hocalık görevini üstlenen yaşlılar daha çok islami muhteva taşıyan örf ve adetlarin sorulup kendilerinden öğrenildiği.geniş tecrübe birikimleri ile birlikte çocukların kıssa, menkıbe, efsane ve ustureleri dinledikleri birer kültür kaynağıdırlar. Metafizik düşüncelerin bir kısmı köydeki belli mekânlara transfer edilmişlerdir ki buraları gören çocuk yerlerle ilgili olayları dedesi-ninesi, anne ve babasından öğrenir. Anlatılan rüyalar ve yapılan yorumları da çocuğun ailesinden aldığı inanç eğitiminin bir boyutunu oluştururlar. Anne-babanın namaz kılıyor ya da kılmıyor, oruç tutuyor ya da tutmuyor oluşu yani ibadetler konusundaki tutumu çocuğun dua ve ibadetlere yaklaşımında, bunları yapan ve yapmayanlara karsı yöneliş ve tavır alışında önemli bir faktör olarak gözükmektedir. Bunda ibadetlerin anne ve baba 82ÖZET ibik Köyü'nde çocuk yaygın ve örgün din eğitiminin duygu ve bilgi aktarımı ile şahsiyet, inanç, alışkanlık ve ahlak açısından gelişmektedir. Bu gelişme yaygın eğitimin gerçekleştiği ilk yer olan ailede başlamaktadır. Köydeki ailelerin çoğu geniş aile tipine örnektir ki yaşlılarda aile ile birlikte yasamaktadırlar. Yapılan mülakatlar ve gözlemler neticesinde yaşlıların çocuğun duygusal ve zihinsel gelişiminde çok önemli bir rol oynadığını ortaya koymuştur. Anadolu köylerindeki aile yapılarını inceleyen son araştırmalar da bu tesbitimizi doğrulamaktadır. Danışmanlık ve hocalık görevini üstlenen yaşlılar daha çok islami muhteva taşıyan örf ve adetlarin sorulup kendilerinden öğrenildiği.geniş tecrübe birikimleri ile birlikte çocukların kıssa, menkıbe, efsane ve ustureleri dinledikleri birer kültür kaynağıdırlar. Metafizik düşüncelerin bir kısmı köydeki belli mekânlara transfer edilmişlerdir ki buraları gören çocuk yerlerle ilgili olayları dedesi-ninesi, anne ve babasından öğrenir. Anlatılan rüyalar ve yapılan yorumları da çocuğun ailesinden aldığı inanç eğitiminin bir boyutunu oluştururlar. Anne-babanın namaz kılıyor ya da kılmıyor, oruç tutuyor ya da tutmuyor oluşu yani ibadetler konusundaki tutumu çocuğun dua ve ibadetlere yaklaşımında, bunları yapan ve yapmayanlara karsı yöneliş ve tavır alışında önemli bir faktör olarak gözükmektedir. Bunda ibadetlerin anne ve baba 82Köyde sosyal kademede dini ibadetleri yerine getirip dinen yasak olan şeylerden kaçman dürüst ve becerikli insanlar başta; dedikoducu, sahtekar, tembel insanlar arka sıralarda yer alır. Çocuk büyürken insanlar hakkında yapılan Övgü ve yergileri değerlendirerek kendisine bir yön verir. Tabiat köyde canlıdır ve her yerdedir. Hayvanlar, bitkiler, gökyüzü Allah'ın kudret ve rahmetinin anlaşılmasında sürekli gözlenen anlatıcılardır. Camide Kur 'an ve ilmihal öğretimini esas alan kurslar düzenlenmektedir. Daha çok sembolik bir değer taşıyan bu kurslar, çocuğu inanç, ibadet ve ahlak konularında bilinçlendirmeye yönelik bir niteliğe sahip değildir. Yapılan araştırmada camiye giden çocukların okulda öğretilen bilgilerde belirgin bir şekilde daha başarılı oldukları sonucuna da varılmamıştır, imamın pedagojik formasyona sahip olmayışı ve gerekli kaynakların bulumayışı bu konuda önemli eksiklikler olarak tespit edilmiştir. Okudaki din eğitiminde, çocuğun aile, sosyo-kül türel ve tabii çevresinden edindiği bilgilerden yeteri kadar istifade edilmemektedir. Dolayısıyle çocuğun yakın çevresinden kazandığı dini duygu ve düşünce ile okulda verilmek istenen dini duygu ve düşünce arasında kopukluk vardır, öğretmenin sosyal ilişkilerdeki aktivitesi ve köylünün örf ve adetlerine olumlu yaklaşımı eğitimin veriminde önemlidir. Okul eğitiminin köyün kültürünü yeterince tanıyarak işe başlaması ki bu da öğretmenlerin bir etnolog gibi gözlem yapmaları demektir, din eğitiminden beklenen başarının elde edilmesi 84için gereklidir. Bu doğrultuda örgün ve yaygın din eğitiminin birlikte değerlendirilmesinde büyük bir ihtiyaç vardır. Meselâ; öğretmen, yerine göre bir Hacıkaya 'dan. bir Gelinkaya'dan bahsetmeli» yağmur duasını islemeli, köyün tabii güzelliklerini inançla ilgili konularda kullanmalı; potansiyel kültüre dinamizm kazandırmalıdır. Bu hem insanlarımızın kendi kültürüne yabancılaşmasını önleyecek, din eğitiminde dolayasıyla ekonomide, ilerlemede itici bir güç olacak; milletimizin layık olduğu yere gelmesinde katkıda bulunacaktır, örgün din eğitiminde verilen bilgilerle halkın bilgi ve inanışları arasındaki farklılık ve zıtlıklar kalkarak mevcut ve muhtemel aksaklıklar önlenebilecektir. 85
Özet (Çeviri)
SUMMARY In îbik village the wide spread of religious education consists of socio-cultural. natural surroundings and a mosque. Intensive religious education is given in the 4th and 5th grades of primary school. The limits and advantages of extensive religious education is very wide and this is very effective for a child's progress of religious toughts and feelings. A child perceives and considers religious beliefs, thoughts and behaviour unconsciously by living and feeling the culture, tradition, custom and civil usage which start from the social period of living in a family. This village has got a very good social structure that controls bad or forbidden behaviour and encourages good religious behaviour. The nature and natural opportunities in this village are very effective for a child's religious feelings and thoughts. A child believes in God when he sees the power, wisdom and mercy of him during his life. In this village beside the religious education at school, there is also religious educations in the mosque. However. in the mosque only the alphabet of the Kuran, prayers of ritual worship are taught but the religious feelings or thoughts of a child aren't directed. A cultural formation will be obtained by having a religious education at school related with the religious thoughts and behaviour of socio-cultural and natural 109surrounding of a child. By this way, intensive religious education will have the chance to correct the errors, false bliefs and behaviour which come together with the extensive education. 110