Ailenin sosyoekonomik ve kültürel düzeyinin çocuğun kaygı düzeyine etkisi
  1. Tez No: 63380
  2. Yazar: H. K. AŞKIM HATUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN AŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Bu araştırmada ailelerin sosyo ekonomik ve kültürel düzeylerinin çocukların kaygı düzeylerine olan etkileri incelenmektedir. Araştırmanın evreni sosyo ekonomik ve kültürel düzeyi farklı iki ayrı ilkokulun 3 ve 5. sınıfında okuyan 350 öğrenciden oluşmaktadır. Örneklem ise 162 öğrenciden oluşmaktadır. Yapılan araştırma planında çalışmamız aşağıdaki hipotezler çerçevesinde sürdürülmüştür. Buna göre: a) Yüksek/ orta SED sahip ailelerin çocuklarının durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri, düşük SED düzeyine sahip ailelerin çocuklarına göre daha düşük çıkacaktır. b) 1 1 yaş seviyesindeki çocukların durumluk ve sürekli kaygı düzeyi 9 yaş düzeyindekilere göre daha yüksek çıkacaktır. c) Kız öğrencilerin durumluk ve sürekli kaygı düzeyi erkek öğrencilerden yüksek çıkacaktır Çalışmada veriler sosyo ekonomik düzey, yaş düzeyi ve cinsiyet faktörlerine göre değerlendirilmiş bu faktörlerin durumluk ve sürekli anksiyete ölçeğine olan etkileri geliştirilen bu 3 hipotez çerçevesinde incelenmiştir. Sosyo ekonomik, yaş ve cinsiyet gruplarına ayrılarak tablolar çıkartılan denek gruplarından elde edilen sonuçlar“t”testine tabi tutularak hipotezlerimizin anlamlılık düzeyleri araştırılmıştır. Buna göre sosyo ekonomik düzeyin durumluk ve sürekli kaygıda anlımh düzeyde etkili olduğu, cinsiyetin ve yaşm durumluk kaygıda etkisiz sürekli kaygıda etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
İİ ABSTRACT This study alms at investigating the socio-economical and cultural level of the family on children's level of anxiety. The study includes 350 students studying in the 3 rd and 5 th years of two different schools with differerif socio-economical and cultural leve. contains 162 students. The research plan of the study is based on the following hypotheses.: a) Tempopary and permanent level of anxiety of the student with high/medium social-economical level will be lower than those with lower socio-economical level. b) Temporary and permanent level of anxiety of 11 year-old students will be higher than those of 9 years old. c) Temporary and permanent level of anxiety of girl students will be higher than that of boys. The data were evaluated according to economical level, age, and sex, and the effects of these factors on temporary and permanent anxiety scale were evaluated in view of these 3 hypotheses. The findings obtained from experimental groups whose socio- economical level, age, and sex- groups were given in tables were tested wtilizing a“t”test so that the (signifizance) level of the study would be investigated. The findings reveal that socio-economical level is effective on both temporary and permenant level of anxiety, and that sex and age are not effective on temporary but on permenant level of anxiety.