Karaçallı Nekropolü
The Necropolis of Karaçallı
- Tez No: 140389
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ABBASOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 507
Özet
oz Bu Doktora tezinin konusunu, 1991 yılında keşfedilmiş olan ve zengin Klasik Dönem buluntuları veren Karaçallı Nekropolü oluşturmaktadır. Alan aynı zamanda antik bir taş ocağım da banndmnaktadır. Alanın Perge'ye olan yakınlığı ve Perge Akropolisi'ndeki Klasik Dönem Yapısı'nda kullanılan taşlara benzerliği nedeniyle, Karaçallı- Perge arasındaki ilişki, bu çalışmada irdelenmiştir. Nekropolden ele geçen tüm buluntular, analojiler yardımıyla tarihlenmiş, bunun sonucunda nekropolün kimlere ait olduğu, alanın Perge'yle olan bağlantısı gibi sorulara yanıt verilmeye çalışılmıştır. ABSTRACT The subject of this Doctorate thesis is Karaçallı Nekropolis, discovered in 1991. The finds from Karaçallı necropolis gain importance as the only group which dates back to the classical period in this region found up until today. The majority of the context is Attic material. Karaçallı also hosts an ancient stone quarry. The latest researches at Perge Akropolis, which is very close to Karaçallı, point out to a possible relation between the two sites. The buildings from the 5th- 4th centuries B. C. in Perge show Attic character. The blocks of stones which were used at Perge acropolis are similar to Karaçallı stones, suggesting that they were produced for Perge in Karaçallı. Under these circumstances, we tried to solve some questions as“Who were the owners of these tombs”,“Were they Attic citizens, immigrant quarrymen or local persons”, "What was the relation between Perge and Karaçalir, by the help of ancient literature, analogous finds and topographical clues. m
Özet (Çeviri)