Avrupa Birliği'nin vergi teşvik tedbirlerine yaklaşımı ve Türkiye açısından değerlendirilmesi
The Approach of European Union to the tax incentive measure and the evaluation for Turkey
  1. Tez No: 140392
  2. Yazar: HALİL KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF SONSUZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
oz Ülkelerin vergi sistemleri, dinamik karakterlere uygun olarak, sürekli değişikliklere maruz kalmaktadır. Avrupa Birliği ülkelerine bakıldığında, belirli bir vergi yapısından ve modelinden bahsetmeye imkan olmadığı görülmektedir. Birlik ülkelerinde vergi sistemleri çok değişik karaktere ve özelliklere sahip bir mozaik manzarası arz etmektedir. Bununla beraber ülkelerin vergi sistemlerinin ve teşvik tedbirlerinin birbirinden tamamen kopuk, bağımsız ve değişik olduğu da iddia edilemez. Avrupa Birliği ülkeleri, her alanda Birliği hedef almış olsalar dahi, genel çizgileri itibariyle vergi sistemlerini birbirlerinin tecrübelerinden yararlanmak suretiyle belli bir şekilde düzenlemek gayreti içinde olmuşlardır. Avrupa Birliği 'nde, ortak pazardaki tüm işletmeler ve girişimciler için, eşit rekabet koşullarının oluşturulması ve haksız rekabeti önleyici tedbirlerin alınması, Birliğin rekabet politikasının esasım oluşturmaktadır. Hukukun üstünlüğü açısından, Roma Antlaşması'nm getirdiği hükümler çerçevesinde haksız rekabete yol açan teşviklerin Önlenmesi gerekirken, Avrupa Birliği'nin rekabet gücünün artırılması için, işletmelerin teşviklerle desteklenmesine göz yumulması da kuşkusuz çelişkili bir durum yaratmaktadır. Rekabet çerçevesinde değerlendirilen devlet yardımları kapsamındaki vergi teşvik tedbirleri, Birlikte ilke olarak yasaklanmış olmasına rağmen, rekabetle ilgili genel kurallara uymak koşulu ile üye devletlerce uygulanabilmektedir. Avrupa Birliği'ne girmeyi kendine hedef seçmiş olan Türkiye, ekonomik alandaki yapısal değişiklerin yanı sıra, vergi sisteminde ve dolayısıyla vergi teşvik tedbirlerinde de köklü değişikler yapmak zorunda kalacaktır. Bu bağlamda, eskiyen ve sistematiği bozulan vergi sistemimizin, günün ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde, yeniden düzenlenmesi ve Avrupa Birliği standartlarına uyumlu hale getirilmesi gerekmektedir. Son derece teknik ve derin bilgi birikimi gerektiren bu çalışmaları yapacak ve etkin bir şekilde uygulayacak, uzman bir kadroya gereksinim duyulduğu da bir gerçektir. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tax systems, under the pressure of dynamic factors, have always been experiencing changes. When we look at the EU states we see that there is no uniform tax structure or model. Their tax systems look like rather as a mosaic that has very different characteristics and attributes. Nevertheless their tax systems, incentive measures are not totally disconnected, independent and different from each other. Even the European countries are aimed at union in every fields, they are in an effort to arrange their tax systems in a certain lines by making use of each other's experiences. Taking precautions that curb uneven competition and guaranteeing fair competition conditions constitute the cardinal aspect of the European Union's competition policy. With respect to rule of law principle, the incentives bringing about disappropriate competition should have been curbed in line with the Rome Treaty's respective articles, however the incentives proliferating EU's competitive power are being accelerated and this is a vivid contradiction. Tax incentive measures within the state aid that are assessed under the competition framework can be implemented by the member states provided that they do not breach general competition rules, despite the fact that these have been banned principally in EU. Having the EU membership target, Turkey will have to, besides structural changes in economy, make radical changes in the tax system and also tax incentive measures. In this context, the tax system which has become outdated and the systematic of which has been distorted should be re-structured and should be accorded with EU standards so as to satisfy the contemporary demands. It is obvious that an expert staff is needed to prepare and to implement the project that requires a qualified technical expertise. IV