Türkiye'nin enerji politikaları içinde doğalgaz kaynağının analizi
Analyze of Turkey's energy policies related to natural gas
  1. Tez No: 140393
  2. Yazar: HAVVA ÇAHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNCEKARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
ÖZ Bu çalışmanın amacı 'Türkiye'nin enerji politikası içinde doğal gaz kaynağı“nın analizini yapmaktır. Türkiye'nin doğal gaz kaynağına temel oluşturması bakımından öncelikle genel olarak enerji politikalarının oluşumunu sağlayan faktörler, genel olarak enerji kaynaklarının, özel olarak da doğal gazın dünya üzerindeki dağılımı analiz edilmiştir. Bununla birlikte Türkiye'nin genel olarak enerji kaynaklan ve enerji politikaları analiz edildikten sonra doğal gazla ilgili politikaları üzerinde durulmuştur. Türkiye'nin doğal gaz politikasına ilişkin analizler talep ve arz politikaları olmak üzere iki noktada ele alınmıştır. Türkiye'nin talep politikalarının öncelikleri göz önünde bulundurularak yapılmış olan doğal gaz bağlantıları ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Bu çerçevede mevcut anlaşmaların yanı sıra, proje aşamasında olan anlaşmalar da ayrıntılı biçimde analiz edilmiştir. Aynı şekilde temel önceliklerden hareketle arz politikaları da incelenmiştir. Türkiye'nin arz kaynaklan ve bu kaynaklan çeşitlendirmeye ilişkin politikaları ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Türkiye'nin arz politikasında ön plana çıkan iki politikanın dikkat çekici olduğu anlaşılmaktadır. Bunlardan birincisi Türkiye'nin arz kaynaklarını çeşitlendirmeye ilişkin olarak takip ettiği politikadır, ikincisi ise ”enerji koridoru olma" yolundaki coğrafi konumunu kullanarak enerji kaynaklan olan Orta Doğu ve Hazar Bölgesi ile Avrupa Birliği arasındaki köprü rolünü oynama isteğidir. Türkiye tamamlanmış, ya da proje aşamasında olan doğal gaz anlaşmalarını uzun vadeli bu amacı göz önünde bulundurarak yapmıştır. Çalışmada Türkiye'nin izlediği uzun vadeli bu politikanın gerçekçi olup olmadığı hususu yapılan projeksiyonlarla test edilmeye çalışılmıştır. Türkiye'nin iyimser, normal ve kötümser olmak üzere üç senaryoya dayalı büyüme endeksi göz önünde bulundurularak elektrik, sanayi ve konut sektöründe 2020 yılma kadar kullanacağı toplam doğal gaz miktarı tespit edilmiştir. Çeşitli senaryolar kullanılarak yapılan bu tespite göre Türkiye'nin uzun vadede Avrupa pazarına girmesinin oldukça güç olduğu anlaşılmaktadır. Bunun birinci nedeni Türkiye'nin Avrupa Birliği ülkelerinden daha yüksek fiyata doğal gaz anlaşması yapmış olması, ikincisi ise Avrupa Birliği ülkelerinin Türkiye'yi bir koridor olarak kullanma gereği görmeksizin doğal gaz kaynağına ulaşabilme ihtimalleridir. iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The basic aim of this study has been to analyze Turkey's energy policies especially those related to natural gas. As a first step, I considered energy policies in general and the distribution of energy resources around the world. I also studied in detail the distribution of natural gas in the different regions of the world. Secondly, I focused on Turkey's energy resources and energy needs along with the energy policies of Turkey over the last twenty years. Finally, I turned to Turkey's use of natural gas and Turkey's current policies related to natural gas. The analysis of Turkey's use of natural gas has been based upon its supply and demand while the analysis of Turkey's policies concerned with natural gas has been based on a detailed study of the treaties that the Turkish government has signed related to natural gas. As far as the efforts of the government to supply the country with natural gas, I have tried to understand the priorities of the government. It appears that the government has tried to obtain natural gas from a number of sources in order to avoid becoming tied to only one or two sources. Besides the Turkish government's policy of buying natural gas from different countries in order to meet the energy needs of Turkey, the Turkish government is hoping to become involved in the supply of natural gas to Europe. Thus, another major policy decision of the Turkish government has been to turn Turkey into an energy corridor. In this respect, the Turkish government has signed long-term treaties with Middle Eastern, Caspian Region, and European countries in order to see that natural gas is supplied to Europe. In order to analyze Turkey's energy corridor status, I have studied the various completed and proposed pipeline projects Turkey is involved in along with three scenarios related to their development - the pessimistic scenario, the normal and the optimistic scenarios. I have also studied the demand for natural gas by the electricity sector and by the industrial and housing sectors up to 2020 in Turkey and compared them to those of Europe. The thesis concludes that it will be very difficult for Turkey to supply natural gas to Europe. This is because Turkey actually obtains natural gas at prices more expensive than those the European Union (EU) member countries pay. Additionally, up to 2010 the supplies of natural gas that the EU countries have already planned to receive seem to be enough for them. After that date, they will probably feel a greater need, but it seems likely that they will be able to meet their energy needs through channels other than the Turkish corridor. IV