OLAP araçlarının karar destek sistemleri içindeki yeri ve bir uygulama
The Place of OLAP tools in decision support systems and an application
- Tez No: 140400
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER ESEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 430
Özet
oz“OLAP Araçlarının Karar Destek Sistemleri İçindeki Yeri ve Bir Uygulama”isimli çalışmamızda, oldukça yeni bir konu olan OLAP bilgi teknolojisi tanıtılmaya çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda; karar verme süreci, karar destek sistemleri, veri ambarlama, veri madenciliği ve OLAP konulan ele alınmıştır. Çalışma konumuzun esasım oluşturan OLAP teknolojisi, Excel'in OLAP işlevselliğinden yararlanarak A Yaylı Yatak Sanayi verilerine uygulanmıştır. Araştırmamızda; A Yaylı Yatak Sanayiine ait müşteri verilerini işleyen, çözümleyen ve özetleyen OLAP küpü oluşturulmuş, veriler OLAP küpü adı verilen bu çok boyutlu veritabanı içinde saklamış, Excel'in OLAP işlevselliğinden yararlanarak OLAP küpünden A Yaylı Yatak Sanayiine ait müşteri verilerinin okunması ve sorgulama sonuçlarının Özet Tablolar veya Özet Grafikler şeklinde sunulması sağlanmıştır. Elde edilen Özet Tablolar veya Özet Grafikler üzerinden de A Yaylı Yatak Sanayiine ait müşteri analizleri gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçlarına bağlı olarak müşteri eğilimleri ve müşterilere yönelik çeşitli şirket stratejileri belirlenmeye çalışılmıştır. ABSTRACT OLAP information technique, a pretty new subject, has been striven to introduce in our work named as“The Place of OLAP Tools in Decision Support Systems and an Application”. Toward this aim; the subjects concerned with decision making process, decision support systems, data warehousing, data mining and OLAP have been handled. The OLAP technology being the base of our work subject has been applied to the data of A Yaylı Yatak Sanayi using the OLAP functionality of Excel. In our research, a OLAP cube processing, solving and summarizing the customer data of A Yaylı Yatak Sanayi has been formed, the data has been stored in a multidimensional database named as OLAP cube, reading the customer data of A Yaylı Yatak Sanayi from OLAP cube using the OLAP functionality of Excel and presenting the query results as PivotTables and PivotCharts have been provided. The customer analysis of A Yaylı Yatak Sanayi have been materalized depending the PivotTables and PivotCharts obtained. Customer tendencies and various firm strategies toward customers have been tried to determine depending the results of the analysis. m
Özet (Çeviri)