Antik kaynaklarda Lykia ve Lykialılar
Lycia Lycians in the ancient sources
- Tez No: 140399
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZSAİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 484
Özet
Anadolu'nun güney- batısında bulunan Lykia bölgesi, batıda Fethiye Körfezi, doğuda Antalya körfezi arasında bulunan bugün Teke yarımadası olarak bilinen bölgedir. Bölgenin kuzey sınırlarını, çeşitli dönemlerde farklılık gösterse de, Söğüt gölünün güney kıyılan baz alınarak Fethiye körfezinden, Antalya körfezine çizilecek bir hat tayin eder. Güneyde ise Akdeniz doğal sınırı oluşturmaktadır. Lykia, Anadolu içinde ve özellikle Akdeniz'de bulunduğu konum itibariyle tarih boyunca var olan önemi antik dönemde kullanmayı bilmiş ve günümüze kadar ulaşan arkeolojik ve epikrafik belgelerle bunu gözler Önüne sermiştir. Tarih yazınımda oldukça önemli olan 'ikinci elden kaynaklar' bölge hakkında geniş bilgiler vermektedirler. Antik Kaynaklarda Lykia ve Lykiahlar konulu bu yüksek lisans tezi ile eskiçağ tarihi yazımı için birincil derede önemli olan Antik Kaynaklar taranmış, konu ile ilgili kısımlar fişlenmiş ve dilimize çevrilmiştir. Ayrıca tezin ilk bölümünde modern eserlerden de elimizden geldiğince yararlanarak Lykia'nın tarihi coğrafyası ve tarihi üzerinde bilgiler verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Lycia region located at the south-west of Anatolia, between the Fethiye Gulf at west and the Antalya Gulf at east is the region which known as Teke Peninsula today. The north bound of the region, since it shows some differences from time to time, is determined by line which will be drawn from Fethiye Gulf to Antalya Gulf based on the south coasts of Söğüt Lake. At south the Mediterranean forms the natural bound. In antique ages, Lycia has dealed tactfully with the importance of being in strategic position inside the Anatolia especially in the Mediterrannean and has proved it with the archeological and epigraphic documents which are reached to our days. 'Second hand sources' which are quite important for the history writing, gives spacious information about the region. By this master thesis of which subject is Lycia and Lycians in Ancient Sources, the primary sources, important for writing ancient history, has been scanned and maden a card index and translated to our language. Furthermore, in the first part of the thesis, it is been tried to give information about the Lycia history and historical geography by means of using the modem sources.