Döviz opsiyonları ve Türkiye'de uygulanabilirliği
Currency options and their applicability in Turkey
  1. Tez No: 140410
  2. Yazar: BURAK ATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ERSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
oz Döviz opsiyonları ile ilgili yapılan bu çalışmada Black - Scholes Fiyatlama Modeli kullanılmış, bu modele göre döviz opsiyonlarının Türkiye'de uygulanabilirliği incelenmiştir. Analiz, 07.02.2003 tarihinde elde edilebilen veriyle yapılmış ve 07.05.2003 tarihi için 10 ayrı uygulama fiyatlı opsiyon değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmenin sonuçlan 07.05.2003 tarihinde gerçekleşen piyasa verileriyle kıyaslanmıştır. Ayrıca delta değerine göre dinamik korunma stratejisi izlenmiş ve bunların sonucunda hem opsiyonların farklı uygulama fiyatları için nasıl hareket ettiği görülmüş, hem de Türkiye'de mevcut durum ile opsiyonların uygulanabilirliği arasındaki ilişki belirlenmiştir. Çalışmanın sonunda, Türkiye piyasalarının bazı uyarlamalar yapılmadan döviz opsiyonlarına hazır hale gelemeyeceği saptanmıştır. ABSTRACT This study focuses on the feasibility of currency options in Turkish market by using the Black - Scholes Pricing Model. The analysis has been made using the data obtained on February 2nd, 2003 and ten different options all having the same expiration date 07.05.2003 but each with a different strike price have been evaluated. The results have been compared with the spot price on the expiration date. Dynamic hedging strategy according to the delta value has been followed and besides finding out how options behave for different strike prices, the feasibility of the options has been analysed according to the status quo. At the end of this study, it's been spotted that Turkish markets can't be ready for the options unless some necessary adaptations have been carried out. in
Özet (Çeviri)