Hastane işletmelerinde maliyet muhasebesi uygulaması: İ.Ü. Kardiyoloji Enstitüsü'nde bir örnek uygulama
Cost accounting application in hospital: A pilot application in I.U Institute of Cardiology
- Tez No: 140409
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN GÜREDİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
oz Küreselleşmenin sonucunda ticari hayatta meydana gelen değişmelerden sağlık sektörü de etkilenmiştir. Kıt kaynakların en etkin ve verimli şekilde kullanılması ticari işletmeler için olduğu kadar sağlık işletmeleri için de önem kazanmıştır. Yöneticilerin, kaynaklarını en doğru şekilde kullanabilmeleri için ihtiyaç duydukları bilgilerin başmda işletmenin maliyetleri ile ilgili bilgiler gelmektedir. Özellikle kamu hastanelerinde maliyet bilgilerine ulaşmakta zorluklar bulunmaktadır. Çalışmada bir kamu hastanesinde yapılan uygulama ile maliyet muhasebesinde karşılaşılan güçlükler ortaya konmuş ve bu olumsuzlukların düzeltilmesi için Öneriler getirilmiştir. ABSTRACT The health sector has been affected by the changes in business environment because of globalization. Effective and efficient use of scare sources has became important for not-for-profit health organizations as well. Costs are the key information managers need in order to achieve organizational goals. There are difficulties in obtaining cost figures of public hospitals. This study is conducted in a public hospital. The purpose of the study is to demonstrate these difficulties with the help of an cost accounting application. m
Özet (Çeviri)