Hastanelerde hemşire sayısının planlanması için hemşirelik hizmetlerinde işyükü ölçme sisteminden yararlanılması ve bir model önerisi
A Model proposition and use of nursing workload measurment system in nursing services for planning the number of nurses at the hospital
  1. Tez No: 140416
  2. Yazar: Z. AYLA FISTIKÇIOĞLU TSİNLLY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNEN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Sağlık kuruluşlarında kaliteli hasta bakımının verilebilmesi için, bakımdan sorumlu olan hemşirelerin optimal sayıda olması gerekmektedir. Oysa, bugün hastanelerimizde yönetim, hemşire, doktor ve hastalar genellikle hemşire azlığından, buna bağlı olarak da bakımın tatmin edici olmadığından şikayet etmektedirler. Gerçekten de hastanelerimizde hemşire sayısı yetersiz veya fazla mıdır? Bu soruyu yanıtlamak için, hemşire sayışım belirlemede kullanılan yöntemlere bakmamız yeterli olacaktır. Türkiye'deki hastanelerde hemşire planlaması, yöneticilerin deneyimlerine ve yatak sayılarına göre yapılmaktadır. Bu biçimde yapılan belirlemeler yanıltıcı olmaktadır. Çünkü hemşirelik işyükü miktarı; hasta sayısı, hasta teşhisi, tedavisi ve mevsimsel dalgalanmalardan etkilendiği için, yatak sayısı uygun bir kriter değildir. Hemşire sayısının fazlalığı; personel maliyetini arttırmakta, azlığı ise, hasta bakım kalitesini ve hemşire motivasyonunu azalmaktadır. Bu gün kullanılan mevcut yöntemler işyüküne göre hemşire sayışım belirlemediğinden, yetersiz kalmaktadır. Tanımlayıcı nitelikte olan bu çalışmada, özel bir hastanenin dahili - cerrahi servisinde, işyükü ölçme yöntemi kullanılarak 24 saatlik bir periyot için optimum hemşire sayısı hesaplanmıştır. İşyükü ölçüm formu ile toplanan veriler Microsoft Excel 2000 ile kodlanarak, analiz yapılmak üzere SPSS 10.05 programına aktarılmıştır. İstatistiksel olarak Mann - Whitney U, Pearson ve Crohnbach Alpha testi kullanılmıştır. Buna göre işyükü miktarı her hastaya ve gündüz - gece vardiyalarına bağlı olarak değişmektedir ve mevcut hemşire sayısı, gereken hemşire sayısından fazla bulunmuştur. Bu yöntemle, hemşire sayısının belirlenmesinin uygun olacağı düşünülmekte ve ülkemizdeki farklı nitelikteki hastanelerde bu yöntemin kullamlması önerilmektedir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In order to get a quality of patient care, the number of nurses should be optimum. However, the patients, doctors, hospital management and the health care professionals complain about understaffing of nurses and the quality of nursing care at the hospitals. Is it in fact the number of the nurses working at our hospitals insufficient or over staffed? To answer this question it will be enough to look at the methods in nursing planning. In Turkey nursing planning depends on the experience of the nursing administrators and the number of beds at the hospital. Definitions in this case would be misleading. Because of the changes in nursing workload, result from numerous factors such as number of patients, patient mix and seasonal influences. The increase of nursing staff numbers will increase the cost and the decrease will effect the quality of patient care and nurses motivation. To define the nurses number, in respect of nursing workload by the methods that we are using today is insufficient. In our descriptive study, we calculated the optimum number of nurses in 24 hours period by using the workload measurement method at medical - surgical service in a private hospital. The data is collected by workload measurement tool and coded by Microsoft Excel 2000 turned over to SPSS 10.05 program to get analyzed. Statistically Mann - Whitney U, Pearson and Crohnbach tests are used. According to the study, the workload changes depends on the patient, day / night shifts and the number of nurses needed are found over staffed. By this method the definition of number of nurses is reasonable and we suggest it to be used at the hospitals in our country. IV