Personel temin ve seçim sürecinde kişisel ve örgütsel değerlerin uyumunun sağlanması ve K. K. K.'lığında çalışan subaylar üzerine bir araştırma
Establishing person-organization fit in recruitment and personnel selection process
  1. Tez No: 140417
  2. Yazar: ERCAN AYGÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Yüksek Lisans Tezi: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Oya ûzçelik Temmuz 2003, 134 Sayfa, 91 Kaynak Bu çalışma, kişi-örgüt uyumunun sağlanması bakış açısı ile personel seçim sürecinde kişisel değerler ve örgütsel değerler uyumunun sağlanmasını incelemektedir. Değer, kişilerin tutum ve davranışları üzerinde etkili bir kavramdır ve örgüt ortamında düşünüldüğünde kişiler arası iletişimi kolaylaştıran, örgüt ortamını düzenleyen ve örgüt içi bütünleşmeyi sağlayan, örgüt dışında ise birlikte hareket etmeyi sağlayan önemli bir kavramdır. Bundan dolayı kişinin sahip olduğu değerlerin örgüt değerleri ile benzerlik göstermesinin, kişinin örgüte uyumunu kolaylaştıracağı açıktır. örgütte kişisel değerler ile örgütsel değerlerin uyumunun sağlanmasının, kişi ve örgüt açısından iş tatmini, örgütsel bağlılığın ve performansın artması gibi olumlu çıktıları olması nedeniyle personel seçim sürecinden itibaren kişi-örgüt uyumunun sağlanmasına yönelik olarak seçim süreci aşamalarını yeniden gözden geçirme gereği duyulmaktadır. Personel seçim sürecinden itibaren kişi-örgüt uyumu kavramının üzerinde durulması, ileride kişinin örgütte kalıcılığını artıracağından örgüt için önemli oranda maliyet azalmasına neden olacaktır. Bu kapsamda yapılan araştırmada, belirlenen örgütsel ve kişisel değer boyutlarında, muvazzaf subay ve sözleşmeli subay adaylarının arasındaki anlamlı farklar aranmıştır. Kişisel değerler ölçeğinde“sonuca odaklılık”ve“uygun ücretleme”boyutlarında; örgütsel değerler ölçeğinde tüm boyutlarda gruplar arası anlamlı farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master D.: Human Resources Management Adviser: Assoc. Prof. Oya özçelik Ph.D. July 2003, 134 Pages, 91 References This master's thesis examines how to establish person-organization fit in recruitment and personnel selection process in regard to matching individual values and organizational values. Values have substantial influence on attitudes and behavior in work setting. People working together in work setting have common value system. This value system facilitates communication and well being in workplace. Besides, establishing person-organization fit increases job satisfaction, organizational commitment and performance, however, decreases turnover. Because of these reasons, finding out the dominant values, which are shared by all the members, and selecting the people who fit these values are benefit to the organization. Recruitment and personnel selection process is the first stage in the establishment of person-organization fit. This selection process is to be reexamined to establish high person-organization fit. The stage of the Interview should be structured to find out that the values of the applicants fit organizational values and the stage of the realistic job preview should be added to the selection process to acknowledge the applicants about met expectation of their values. In this way personnel selection process is more profitable in regard to organization and applicants. The aim of this research on establishing person-organization fit is to find out significant differentiation between commisioned and contract officers' organizational and individul values. The results of this research show that there are the significant diferentiations between groups in individul values of“results orientation”,“fair compensation”and in all dimensions of organizational values.