Hava yolu taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren yer hizmeti işletmelerinde stratejik yönetim modeli uygulaması
An Application of a strategic management model in ground services enterprises operating in airline transportation sector
- Tez No: 140418
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
“Hava yolu taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren yer hizmeti işletmelerinde stratejik yönetim modeli uygulaması”adlı tezde, hava yolu taşımacılığı sektörünün önemli bir parçası olan yer hizmetlerini sağlayan işletmeler için bir stratejik yönetim modeli örneği verilmiştir. Tezin birinci bölümünde strateji ve stratejik yönetim kavramları açıklanmış ve bir stratejik yönetim modelini oluşturan unsurlar belirtilmiştir ve stratejik yönetim sürecinin aşamaları açıklanmıştır. İkinci bölümde hava alanları yer hizmet türleri ve detayları belirtilmiştir. Üçüncü bölümde ise bir stratejik yönetim modeli örneği olarak bir yer hizmeti işletmesi olan Çelebi Hava Servisi A.Ş. incelenmiştir. Sonuç olarak, hava yolu taşımacılık sektöründe faaliyet göstermek isteyen bir işletmenin gözönünde bulundurması gereken unsurlar tez içerisinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
A sample of a strategic management model, for enterprises that provide ground services as an important part of airline transportation sector, has been given in the thesis named“An application of a strategic management model in ground services enterprises operating in airline transportation sector”. Strategy and strategic management notions have been explained and components that form a strategic management model have been determined at the first chapter of thesis. Afterwards, phases of strategic management process have been explained. At the third chapter, Çelebi Hava Servisi A.Ş. -a ground services enterprise - has been examined as a sample of strategic management model. As a result, elements that a company planning to operate in ground services sector must take into account have been determined in thesis.