Yerel yönetimlerde denetim
Inspection in local governments
- Tez No: 140419
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHREDDİN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
oz Yerel yönetimler, belde halkının yerel ve ortak ihtiyaçlarının yine yerel halk veya onların belirleyeceği temsilciler tarafından karşılanması amacıyla oluşturulmuş örgütlenmelerdir. Kuruluş felsefesinin bir gereği olarak yerel yönetimler aynı zamanda belli ölçülerde de özerkliğe sahiptir. Özerk yapılarından dolayı merkezi yönetimler yerel yönetimler üzerinde bir denetim mekanizması oluşturma ihtiyacı hissetmişler ve yerel yönetimler üzerinde denetim uygulamışlardır. Günümüzde bütün demokratik ülkelerde,yerel yönetimler üzerinde merkezi yönetimler tarafından bir denetim sistemi uygulanmaktadır. Ancak gelişmiş demokratik ülkelerde uygulanan denetimin boyutları ve derecesi ile diğer ülkelerde uygulanan denetimin boyutları ve derecesi farklılık göstermektedir. Ülkemizde yerel yönetimler üzerinde farklı biçimlerde denetimler uygulanmakta olup, bunlardan en çok tartışma konusu olan merkezi yönetimin yerel yönetimler üzerinde uyguladığı denetimdir. Bu denetim gelişmiş demokratik ülkelere göre daha ağır olup,yerel yönetimlerin özerkliklerini sınırlayan,maksadını aşan ve zaman zaman da siyasi boyut kazanan bir hal almaktadır.Bunun sonucunda da hem yerel yönetimler ve yerel halk zarar görmekte hem de ülkemizdeki demokrasi yara almaktadır.Bu çalışma da bu düşünceden hareketle hazırlanmıştır. Yapılan çalışmada yerel yönetimlerin özerkliklerinin gereği olarak denetime tabi tutulmalarının gerekliliği vurgulanmış, ancak bu denetimin boyutlarının neler olması gerektiği, denetim-özerklik ilişkisinde dengenin nasıl ve nerede sağlanması gerektiği, halkın da katılımının sağlanması suretiyle daha etkin ve verimli bir denetim için yeni yaklaşımlar ve alternatif yöntemler değerlendirilmiştir. Çalışmanın hem yerel yönetimler için hem de bu alandaki çalışmalar için bir nebze olsun katkı sağlaması hedeflenmiştir. ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Local authorities are the organizations founded for meeting common needs of local people directly by themselves or by the elected representatives. As necessity of the establishment sense, local authorities also have autonomy in certain measures. Due to their autonomy, the central governments apply administrative tutelage upon local authorities. Although such control systems are applied over local authorities by central governments in all democratic countries, the dimensions and grades of those systems in developed democratic countries differ from the other countries. Although different types of control mechanisms are applied over local authorities in our country and the one applied by the central government is the most discussed matter. This is more strict than any other developed democratic countries and it comes to a state of limiting the autonomy of local authorities, overcoming its aim and sometimes gaining a political dimension. As a result, both local authorities and local people are negatively affected and the national democracy is damaged. This study is based on this problemtic. This study accepting the need for controlling local authorities due to their autonomy, stresses on the new approaches and the methods of effective and efficient control system by means of public participation. In this context, both the framework of such a control system and the balance between control and autonomy are also examined. It is aimed that the study contributes a tiny bit to the local authorities and the studies which are made in this field. IV