Sanal fuarcılık, Türkiye'de ve dünyadaki sanal fuarcılık üzerine bir araştırma
Virtual fairs a research on virtual fairs in Turkey and in the world
  1. Tez No: 140420
  2. Yazar: MEHMET ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HURİYE ÇATALCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
oz Bilişim teknolojilerindeki hızlı gelişmeler Bilgi ve Teknoloji çağı olarak adlandırılan ve iş yapılış biçimlerini temelden değişikliğe uğratan bir dönemi başlatmıştır. Bu çağda bilgiyi üretmek uygulamak ve paylaşmak son derece hızlı bir şekle dönüşmüştür. Globalleşen dünyadaki aşırı rekabetçi ortamın baskısı ile Yeni Yaklaşımlar olarak kabul edilen bu gelişmeler klasik organizasyonların yapılarında, yönetim şekillerinde iş yapılış biçimlerinde ve çalışma düzenlerinde büyük değişikliklere neden olmuştur. Bilişim teknolojileri son on yılda bizleri sanallık,sanal dünya, siberuzay, sanal organizasyon, sanal şirket,sanal iş, sanal fuar ve sanal ürün gibi birçok yeni kavramla tanıştırmıştır. Biz de çalışmamızı sanal organizasyonların bir parçası olan Sanal Fuarcılık konusunda oluşturduk. Sanal dünyada yer alan sanal organizasyonların en kapsamlı şekilde yönetim ve tanıtımını yapan etkinliklerini, üretim şekillerini, pazarlamalarını koordine eden gelişmiş ülkelerde çok yoğun bir şekilde kullanılan Sanal Fuarcılığın öncelikle tanımı ve çalışma modellerini,daha sonra Türkiye'de faaliyet gösteren tüm sanal fuarlar ile dünyadan seçtiğimiz bir gurup sanal fuar organizasyonun çalışma şekilleri sorunları ve elektronik ticaretin gelişmesine sağladıkları avantajları araştırdık. Araştırmamızın son bölümünde ise iki gruptan elde ettiğimiz sonuçların karşılaştırmalı bir analizini yaparak araştırmamızı tamamladık. Sonuç bölümünde ise araştırmamızdan elde ettiğimiz sonuçların değerlendiril mesi ve Türkiye'deki Sanal Fuarcılık sektörü ile elektronik ticaretin gelişmesine yardımcı olacak önerilerimizi sunduk.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The rapid developments in the informatics technology have started a new era of technology and information which changed fundamentally the way bussiness is done. In this era the production, application and sharing of information has transformed into a rapid form. In the globalised world, due to the pressure of the competitive environment, there have been massive changes in the classical organizational structures, management forms and business transaction and working arrangements called New Approaches. In the last ten years, the informatics technologies have introduced us with new terms such as virtual world, cyber space, virtual organization, virtual company, virtual business, virtual exhibition and virtual production.There resarcher has focused his study on virtual organizations which are part of virtual exhibition and e-commerce. Firstly the researcher defined the term virtual exhibition together with its working strategies and administrative form, which is used vastly in developed countries and which promote the virtual organizations administrative forms, coordinate their activities, marketing and production forms; then the researcher investigated all the the virtual exhibitions in Turkey and a group of international virtual organizations taking into consideration their working arrangements, their contributions to the e-commerce developments in the last section of this research. The results concerning the above mentioned research were analysed contrastively and finalised. In the final section of this thesis the results were evaluated and recommendations were made concerning the developments that will promote virtual exibition and e-commerce in Turkey.