Tevfik İleri'nin yaşamı ve fikirleri
Tevfik İleri's life and opinion
- Tez No: 140440
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
oz 1911 yılında Rize'de doğan Tevfik İleri çocukluk yıllarında ailesi ile birlikte İstanbul'a taşınmıştır. Tevfik Bey İstanbul'da ilkokulu ve Gelenbevi Ortaokulu' nu bitirdikten sonra Yüksek Mühendis Mektebi' ne girmiştir. Bu yıllarda Tevfik Bey MTTB Reisi olarak dikkatleri üzerine çekmiştir (1933). Bundan sonra meslek hayatına atılmıştır. 1950 yılında Demokrat Parti' den milletvekili seçilen İleri, 1950-1960 yılları arasında DP'nin milli eğitim politikalarını yöneten ve yönlendiren isim olmuştur. Tevfik İleri gençlik yıllarında düzenlediği milliyetçi öğrenci hareketleri ile yüksek öğrenim öğrencileri arasında milli bilincin oluşmasını sağlamıştır. Tevfik İleri, Milli Eğitim Bakanı iken komünizm söylentilerini durdurmaya çalışmış ve Türk eğitimini millileştirmeyi amaçlamıştır. ABSTRACT Tevfik İleri, who was born in Rize in 1911, moved İstanbul with his family in his childhood years. After finished primary school and the secondary school of Gelenbevi, he went to the High Engineer School in İstanbul. In this years, he was called atention for a leader of National Turkish Student Union (1933). After that, he launched out into business. In 1950 İleri who was been selected a member of parliament from Democrat Party, managed and directed Democrat Party's national education politics between 1950-1960. The student actions that organized by Tevfik İleri was supplied national consciousness amang the high school students. While Tevfik İleri was a National Education Ministry he tried to stop the communizm rumour and aimed to Turkish education nationalized. Ill
Özet (Çeviri)