Myken dini ve Yunan dinine etkileri: Lineer B metinleri temelinde Myken dini ve inanç sistemi
- Tez No: 140441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ DELEMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sosyoloji, Archeology, Sociology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
oz Bu Yüksek Lisans tezi, Geç Tunç Çağı Ege dünyasının en önemli uygarlıklarından olan Mykenlerin dinini incelemek ve MÖ 1. binyılm Yunan din ve inanışlarına ne derece kaynaklık ettiğini açığa çıkarmak amacındadır. Bu amaç doğrultusunda, Myken pantheonunu oluşturan kutsal varlıkların kökenleri ve nitelikleri ortaya konmuş; bunların Antik Yunan Dini ile ortak ve farklı olan noktalan irdelenmiştir. Kutsal varlıkların ikonografik betimlerle karşılaştırılması yöntemiyle, mümkün olan hallerde, bu kutsal varlıkların betimleri saptanmaya çalışılmıştır. Kutsal varlıkların yam sıra, Mykenlerin inanç sistemine ilişkin aydınlatıcı olabilecek sözcükler ayrıca incelenmiştir. Mykenler tarafından uygulanan ritüeller, metinsel verilerin ışığında ortaya konmuştur. Bu bağlamda, ikonografik ve arkeolojik bulgulardan, Mykenlerin kült adetlerini yansıttıkları ölçüde yararlanılmıştır. Böylelikle, Myken Dininin kapsamlı bir resmi oluşturularak, bu önemli uygarlığın sonraki yüzyıllarda da bir ölçüde varlığını sürdüren kültürel mirası değerlendirilmiştir. ABSTRACT This M. A. thesis aimed to examine the religion of the Mycenaeans, one of the most important civilizations of Aegean Late Bronze Age and to reveal to what extent it was the source of the Greek religion of the 1st millenium BC. For this purpose, origins and characteristics of the deities which form the Mycenaean pantheon have been discussed in depth and the differences as well as the similarities between Mycenaean and ancient Greek religions have been evaluated. Comparing the textual and iconographic evidence, some attempts have been made to identify the deities, if possible. Besides the deities, the words which may provide further information about Mycenaean belief system in general, have been analyzed. The cult activities which are thought to be practised by Mycenaeans have been examined in the light of textual evidence. In this respect, the archaeological and iconographic data have been used as long as they imply religious practice. Thus, a comprehensive picture of the Mycenaean religion has been drawn and the cultural heritage of this important civilization, which to some extent continued to be influential throughout the subsequent centuries, have been investigated thoroughly. m
Özet (Çeviri)