Roma lirik şiirde ölçü ve insan duygulanımı üzerine bir çözümleme
Metre in Roman lyric poetry and analysis on human emotions
  1. Tez No: 140439
  2. Yazar: EKİN ÖYKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM DÜRÜŞKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Latin Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
oz Roma Lirik Şiirinde Ölçü ve İnsan Duygulanımı Üzerine Bir Çözümleme başlıklı bu çalışmanın amacı, Antikçağ'da şiirin en önemli yapısal unsuru olan ölçünün, şairin duygulanımını yansıtan önemli bir araç olduğunu, Romalı lirik şair Catullus'un şiirlerinden örneklerle göstermektir. Bu amaca yönelik, Yunan ve Roma dönemlerine ait şiir ölçüleri ve bunlarla özdeşleşen şiir türleri genel hatlarıyla karşılaştırmalı olarak ele alınmış, lirik şiirin Yunan toltüründen Roma'ya uzanan gelişim süreci izlendikten sonra, Roma' da kullanılan lirik şiir türleri örneklerle birlikte ayrıntılı olarak incelenmiştir. Elde edilen teknik ve tarihsel bilgiler Catullus'dan amaca uygun olarak seçilen şiirleri çözümlemek için kullanılmış ve bu şiirlerde kullanılan ölçülerle yaratılmak istenen ve/veya yaşanan duygulanımlar arasındaki ilişkiler irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study entitled Metre in Roman Lyric Poetry and Analysis on Human Emotions, it is aimed to focus on the Metre as the main structural element of the poetry in Antiquity, and its examples will be shown on the Roman lyric poet Catullus. The metrical units of poetry and the types of poems identical in Greek and Roman periods will be comparatively analysed in general; the development process of lyric poetry from Greek culture to Roman culture will be observed and the lyric poetry types in Roman culture will be examined in detail. The results of technical and historical data will be used to analyse the poems of Catullus which have been chosen in the scope of this study. The relation between the emotions which were aimed to be created and/or perceived by the metres of these poems will be examined.