Nöro-inguistik programlama eğitimlerinin kendini gerçekleştirmek üzerindeki etkisi
The Effect of Neuro-linguistic programming trainings of self actualization
  1. Tez No: 140443
  2. Yazar: KAZIM YURDAKUL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURSEL TELMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
oz Bu çalışmanın amacı Nöro-linguistik Programlama eğitimlerinin kendini gerçekleştirmek üzerindeki etkisini ölçmektir. Bu amaçla öncelikle, NLP eğitimlerinin kendini gerçekleştirmek üzerindeki etkisini ölçebilecek bir ölçek geliştirilmiştir. Ölçeğin geliştirilmesi için yapılan pilot çalışmanın örneklemi 20 kişiden (12 kadın, 8 erkek) oluşmaktadır. Bu ölçek daha sonra ön-test ve son-test formlannda basılmıştır. Araştırmanın asıl denek grubunu oluşturan 167 kişiye (86 erkek, 81 kadın) bu ölçek ön-test formuyla uygulanmış, katılımcılar, ölçekte yer alan ve kendini gerçekleştirmenin unsurları olarak görülen 19 madde üzerinde, kendilerini 5'li Likert skalasında değerlendirmişlerdir. Daha sonra katılımcılara NLP eğitimleri verilmiş ve kendilerini yine NLP Eğitimlerinin Kendini Gerçekleştirmek Üzerindeki Etkisi ölçeğinin son-test formuyla değerlendirmişlerdir. Ön-test ve son-testin arasındaki farklar, farklı kişisel özelliklere göre incelenmiştir. Kişisel özellikleri belirlemek için demografik özelliklerin alınmasının yanında Eysenck Kişilik Envanteri (EPQ) yoluyla kişilik özellikleri de belirlenmiştir. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda genelde, farklı kişilik özelliklerine sahip gruplarda ve farklı eğitmenlerden eğitim alan grupların tamamında NLP eğitimi öncesi ile NLP eğitimi sonrası arasında çok anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Farklı cinsiyetler, farklı eğitim grupları, farklı yaş grupları, farklı kişilik özellikleri (nörotiklik, psikotüclik, dışadönüklük özelliklerine sahip olanlar ve olmayanlar) olan grupların tamamında NLP eğitimlerinin kendini gerçekleştirmek üzerinde yüksek olumlu etkisi olduğu saptanmıştır. Ayrıca NLP eğitimlerini farklı eğitmenden alan grupların da hepsinde NLP eğitimlerinin kendini gerçekleştirmek üzerinde yüksek olumlu etkisi olduğu saptanmıştır. Ölçeğin kendini gerçekleştirmenin 19 unsuru olarak adlandırılan maddeleri üzerinde ayrı ayrı yapılan analizler sonucunda da NLP eğitimlerinin bahsedilen her bir madde üzerinde de yüksek olumlu etki yaptığı saptanmıştır. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to measure the effects of Neuro-linguistic Programming (NLP) trainings on self actualization. For this purpose, fist of all a scale, that should measure the effects of NLP trainings on self actualization, has been developed. The sample of the pilot study, to develop the scale, is 20 people (12 female, 8 male). Then this scale is formed as pre-test and post-test. The pre-test was applied to the 167 subjects (86 male, 81 female), that are the sample of the real study. These subjects scaled themselves on the 19 self actualization elements on the scale. After this, the subjects has got the NLP trainings, and they scaled themselves on the post- test form. The differences between the pre-test and post-test, has been analysed among the groups of individual differences. The groups of individual differences were formed according to the demografic features and personality traits, that we gathered by the Eysenck Personality Questionnairre (EPQ). Due to the statistical analysis, it is found that there are significant differences between the values of self actualization before the NLP trainings and after the NLP trainings, in all groups of individual differences and groups of subjects, those got the NLP trainings from different trainers. It is fixed that NLP trainings have highly positive effects on self actualization, in different sex, different education groups, different age groups and different personality traits (subjects having and subjects not having the features of neurotism, psikotism and extravertedness). Also it is fixed that there is significantly high positive effect of NLP trainings in the groups of subjects, those got the NLP trainings from different trainers. İn the analysis that is done on the 19 different items, that are the elements of self actualization, it is fixed that NLP trainings made highly positive effect on all of those elements. IV