Türkiye'de trafik kazaları ve kazaların turizme etkisi
Traffic accidents at Turkey and accidents effect on the tourism
- Tez No: 140445
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Ulaşım, Tourism, Transportation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ABSTRACT: Transportation and traffic become increasingly difficult problems to solve in our country. The fast growth of population and increasing number of vehicles observed in our country coupled with the lack of planned settlement and investmenst is the main reasons for these problems. Avoiding traffic accident is not possible without identifying the true reasons behind the accidents. By identifying the real causes of traffic accidents utilizing and conducting studies to nullify such causes, avoiding traffic accidents may become possible. In this study the transportation and traffic problems, this paper will explain their causes, offer solutions and continue by outlining some of the successful applications seen around the world. ÖZ: Ülkemizde ulaşım ve trafik sorunu her geçen gün zorlaşan bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde gözlenen hızlı nüfus ve taşıt sayısı artışı yanında, plansız yerleşmeler, alt yapı, işletme, yönetim ve denetimde köklü radikal çözümler yerine uygulanması kolay yüzeysel önlemlerin tercih edilmesi bu sonucun en önemli sebebidir. Bu nedenle trafik kazalarının gerçek nedenlerini saptamadan, kazaların önlenmesine yönelik çalışmalarda başarılı olmak mümkün değildir. Bu çalışmada, kazaların gerçek nedenlerinin saptanması ve kazaların önlenmesi için alınabilecek önlemler ve trafik kazalarının turizme etkisi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)