Örgütlerde, kişilerarası çatışma başetme yöntemleri ve kişilerarası ilişki tarzları
The Methods of in terpersonal conflict management and interpersonal styles in organizations
- Tez No: 140446
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT PAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Davranış Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
IV ÖZET Araştırmanın amacı, kişilerarası çatışma başetme yöntemlerini ve kişilerarası ilişki tarzlarının incelenerek, kişilerarası çatışma başetme yöntemleri ile kişilerarası ilişki tarzları arasında ilişkinin varlığının olup olmadığını incelemektedir. Bu maksatla kişilerarası çatışmanın tanı mı, çatışma çeşitleri, örgütsel çatışma nedenleri, çatışmanın olası sonuçlan ve çatışma başetme yöntemlerinin yanında kişilerarası ilişkiler, kişilerarası reaksiyonlar, kişilerarası reaksiyona neden olan etmenlerle ilgili kuramsal temele yer verilmiştir. İnceleme için Likert tipi iki ayrı ölçek kullanılmıştır.Bunlardan biri, Kişilerarası çatışma başetme yöntemlerini, uyum (accommodation),, kaçınma (avoding), işbirliği (collaboration), rekabet (competition) ve uzlaşma (compromising) boyutlarında ölçen, Rahim Organizasyonlarda Çatışma Envanteri-ll (Rahim Organization Conflict inventories-ll; ROCI- ll)'dir.Diğeri ise.kişilerarası ilişki tarzlarını açık, saygılı, ben merkezli ve küçümseyici boyutlarında ölçen“Diğerleri ve Siz ”ölçeğidir. Ölçekler, cinsiyet, meslek.hizmet yılı.yaş ve çalışılan kurumlara göre incelenmiştir. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde, pearson korelasyon analizi.tek yönlü varyans (Anova) ve iki yönlü t-testi analizinden yaralanılmıştır. Araştırma Bartın ilinde faaliyet gösteren kamuya ait sağlık kurumlarında çalışan sağlık personelinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma analizleri“kısa süre önce iş yerimde bir çatışma yaşadım”diye ifade verenler üzerinde yapılmıştır.Buna göre araştırma 179 kişi üzerinden değerlendirilmiştir.inceleme sonucunda araştırma kapsamına alınanların 148(%82.68) kişisi çatışmasında birinci sırada işbirliği çatışma başetme yöntemini kullanırken, kişilerarası ilişkisinde 102(%56.98) kişi birinci sırada saygılı tarzı benimsemektedir. Araştırma sonucunda kişilerarası çatışma başetme yöntemi ile kişilerarası ilişki tarzları arasında ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objective of this study is to show the relation between the methods of interpersonal conflict management and interpersonal styles. Therefore the theoretical basis of the definition of interpersonal conflict, the conflict types, the reasons of organisational conflict, the possible results, the methods of interpersonal conflict management, the interpersonal relations, the interpersonal reactions and the factors resulting in interpersonal reactions are issued. For the study two different types of Likert scales is used. One of these is the Rahim Organization Conflict Inventories-ll ( ROCI-II), measuring the methods of interpersonal conflict management in the dimensions of accommodation, avoding, collaboration, competition and compromising. The other one is“ you and the others ”scale, measuring the types of interpersonal relations in the dimensions of frankness, respectfulness, egocentrisism and despise. The relation is estimated according to profession, year of job, institution, sex and age. In data processing stage, pearson correlation analysis, variance (Anova) analysis and, independent samples t-test analysis are benefited. Health professionals in the governmental health institutions in the city of Bartin are studied. Persons expessing having had a conflict in their instutition recently are included in the study. A total of 203 persons ( 137 females and 42 males) took part in the study. We found that“collaboration”a as conflict management strategy was used 82.68 % and“respectfulness”as an interpersonal style was respectfulness 56.98 %. A relation between the methods of interpersonal conflict management and interpersonal styles is proved.