Romanya'da demokratikleşme süreci
Democratization process in Romania
  1. Tez No: 140460
  2. Yazar: MAHMUT KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOKTAMIŞ ATEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 547
Özet
“Romanya'da Demokratikleşme Süreci”adlı çalışmada iki prensliğin 1859'da birleşmesiyle bağımsızlığını elde eden bu ülkenin 1881 'de krallık yönetimine geçişi ve Romanya devleti olarak sahneye çıkması, birinci dünya savaşına kadar izlediği tarafsızlık politikasıyla rahat bir dönem geçiren Romanya'nın ikinci dünya savaşına kadar geçirdiği politik, ekonomik, sosyal ve kültürel yaşantısı ele alınmıştır. İkinci bölümde, ikinci dünya savaşından sonraki Komünist yönetim ve özellikle bu yönetimin en önemli lideri Ceauşescu döneminin Romanya'sında sosyal, ekonomik ve kültürel yaşantının ne durumda olduğu incelenmiştir. Değişim rüzgarlarından sonra özgür dönem 1990'nın ilk aylarında başlamış ve bugüne kadar demokratikleşme incelenirken siyasi kültür ile din, ulusçuluk ve etnik yapı; siyasi katılım ile sivil toplum örgütlerinin gösteri, protesto ve grevleri, siyasi kurumlar ile devrim sonrası kurulan siyasi partilerin, parti içi demokrasi, liderlerinin kongrelerde seçimlerle değişip değişmediği, iktidar muhalefet ilişkileri, dış politikadaki tutum ve davranışlar mevcut iktidarın ekonomiyi düze çıkarmak amacıyla son zamanlarda ağırlık verdiği özelleştirme programları ile satışa sunulan devlet işletmelerinde işçilerin yasal haklarını kullanabilmeleri ve işçilerin ait olduğu sendikaların yasal mücadeleleri; Sivil özgürlükler bölümünde adli mekanizmanın işleyişi ve insan hakları basın ve ifade özgürlüğü ile işçilerin çalışma koşulları ve grev hakları incelenmiştir. Tüm bu çalışmalarda Romanya'nın demokratikleşme konusunda başarılı olduğu, bu başarı ölçü olarak alınırsa, kısa sürede Batı demokrasileri gibi örnek gösterilebilecek bir konuma gelecekleri görüşü ağır basmaktadır. 111
Özet (Çeviri)
In the study named“Democratization Process in Romania”was examined this country's coming onto stage as the State of Romania by joining two principalities in 1859 and becoming a kingdom until the first World War and its political economic, social and cultural progress until the first World War. In the second part was examined the Communist regime after the War and especially in its most important leader Ceauşescu's Romania in which how social, economic and culturel life was. Following the winds of changes, the period of liberty has started during the first months of 1990. While studying the democratization up to now, political culture; religion, nationalism and ethnic structure, political participation; non- govermental organization's participation in political and social life, political institutions; the political parties after revolution and intra-party democracy, whether their political leaders have been replaced by general congress, relation between the government and the opposition, the attitudes in foreign affaires, particularly the privatization process supported by the government so as to enhance the economic situation, the legal rights of workers in state owned enterprises with trade unions were observed. And in the civil liberties section, the functioning of justice system, human rights, the liberty of press and expression, working conditions of workers have been examined. In this study, Romania's success in democratization has been observed very carefully, if this success is taken as a criteria, the satisfactory conviction is that Romania is on the right way to be shown soon as a democratic country like the West. IV