İşitme engelli çocukların sosyal hayata intibakı
Adaptation of hearing impaired children to social life
- Tez No: 140468
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHAN BALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı Sosyal Değişme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
öz Engellilerle ilgili çalışmaların arttığı günümüzde; toplumların engelli fertlerine sağladıkları imkan, bir medeniyet göstergesi olmuştur. Dolayısıyla onlara verilen eğitimin ve sosyal hayattaki yerlerinin sorgulanması kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu düşünceler doğrultusunda yaptığımız çalışmada; 12-16 yaş arası işitme engelli çocukların sosyal hayata intibak seviyelerinin tespiti hedeflenmiştir. Bu hedefi gerçekleştirmek için anket yöntemi kullanılarak, İstanbul evrenindeki üç işitme engelli ilköğretim okulunda alan araştırması yapılmıştır. Anketin sonucunda; ankete katılan engelli çocukların yarıya yakınının akraba evliliği sonucu doğması, bununla birlikte okullarda verilen eğitimin yetersiz kalması gibi olumsuz etkenlere rağmen, çocukların sosyal ilişiklerini normal bir şekilde sürdürdükleri ve hayata bağlı oldukları görülmüştür. ABSTRACT Nowadays, the number of studies about disabled are increasing. The opportunities to the disabled people has became the indicator of civilizedness. Due to, the attention which is paid for diseabled's education and social status must be increased To realize this goal, a field-work has been done using the survey method in three primary schools of the hearing loss people in Istanbul. The research's aim is to determine how hearing loss children between 12 and 16 ages become adapted to social life. Results of survey shows that about half of the people who have attended to the survey were relatively marriage children. And their education in school is not sufficient. In spite of all these negativities, it is seem that hearing loss children go on their social relations and they are connected to the life. m
Özet (Çeviri)