Türk sendikacılığının insan kaynakları yönetimi politikaları
Human resources management policy of Turkish trade union
  1. Tez No: 140469
  2. Yazar: HAKAN KOPAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP SEYMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
oz Küreselleşmenin, işletmeleri küresel rekabet gücü sağlamak amacı ile üstünlük elde etmeye zorlaması, işletmeleri yeni yönetim anlayışına itmiştir.İnsan kaynakları yönetimi de bu yönetim anlayışlarından biridir.işletmelerin rekabet savaşından galip çıkmaları, verimlilik ve karlarını artırmaları,yüksek vasıflı iş gücünü istihdam etmeleri ile mümkündür.Nitelikli iş gücü ise kaliteli ürün ve hizmetlerin üretilmesine imkan verecek ve insan kaynakları yönetiminin amaçlarını yerine getirmesine olanak sağlayacaktır. İnsan kaynakları yönetimi bireyin gereksinimleri ile işletmenin hedeflerinin uyum içinde olmasını sağlayan bir bilim dalıdır. İşletmenin başarısı için insan kaynakları yönetimine önem verilmelidir. Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki sendikaların insan kaynakları yönetimine bakış açısını ve bu konuda politikaları olup olmadığını ortaya koymaktır.Baş döndürücü bir değişimin olduğu bu dünyada endüstri ilişkileri,küreselleşme,yeni üretim modelleri sendikacılık, toplu pazarlık, insan kaynaklan yönetiminin sendikacılığa bakışı ve Türkiye'deki sendikaların siyaset ilişkileri, ideolojileri, sosyal diyalog ve sendikaların insan kaynaklarına bakışı ve politikaları bu çalışmanın ele aldığı konulardır. Konunun incelenmesinde en önemli etken küreselleşme ile değişimin sıkı ilişkisidir. Küreselleşme ve yeni üretim modelleri ve bunların sendikacılığa etkileri insan kaynakları yönetimi kavramını ortaya çıkarmıştır.Küreselleşme bir süreç olarak Teknoloji ile paralel hatta iç içe girmiştir. Üretim -Yönetim anlayışındaki değişim endüstriyel ilişkilerde dönüşüme yol açmıştır. ABSTRACT The fact that globalization forced the enterprises to gain superiority for global competitive power pushed the enterprises towards a new understanding of management. Human resources management is also one of these understandings. The enterprises may only win the battle of competition by employing high quality labor. The quality labor, on the other hand, will enable the production of the quality products and services and will also ensure the purposes of the fulfillment of human resource management. Human resource management is a branch of science ensuring the harmony of the individual needs with the enterprise targets. The human resource management must be cared for the success of the enterprise. The aim of this study is to determine the point of view of the trade unions on human resource management and to find out whether they have any policies o not in this respect. This study deals with the industrial relations, globalization, new production models, trade unionism, collective bargaining, the point of wiew of human resource management on trade unionism and the political relations, ideologies and dialogues and human resource management perception and policies of the trade unions in Turkey in a world of dazzling developments. The most important factor for the study of this matter is the close relation of the globalization with change. Globalization, new production models and their impacts on trade unionism gave rise lo the concept of human resource management. Globalization, as a process, is parallel lo, and even intertwined with Ihe technology. The change in the concept of production - management led to a transformation in industrial relations. m
Özet (Çeviri)