Tom Stoppard tiyatrosunda oyun olgusu
The Play fact at Tom Stoppard theatre
- Tez No: 140471
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASİBE KALKAN KOCABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
oz Tom Stoppard Tiyatrosu'nda Oyun Olgusu başlıklı bu tezle amaçlanan Stoppard'ın tiyatro metinlerindeki oyun evreninin derinine inmektir. Tezin amacı doğrultusunda, yapılan okumalar sonucunda, örnekleme yapmak için yazarın Türkçe'de yayımlanmış Travestiîer, Gerçek Şey ve Hapgood adlı oyunları belirlenmiştir. Yapıtlarında oyun olgusunu kullanım zenginliyle göz kamaştıran Tom Stoppard'ın tez için seçilen oyunlarıyla birlikte oyun kavramının araştırılmasına girişilmiştir. Bu bağlamda yazarın yarattığı karmaşayı açıklayabilmek için oyun olgusunun sınırlan saptanmaya çalışılmıştır. Oyun olgusunun yazarın yapıtlarında kapladığı alamn genişliği nedeniyle üç oyundan örneklemeye gidilirken oyun sınıflandırmalarından yararlanılmıştır. Tom Stoppard Tiyatrosu ve oyun olgusu gibi gizemlerle dolu iki özneyi aynı başlıkta bir araya getirmenin zorluğu olsa da incelediğimiz metinlerde oyun olgusunun yazarın kendine özgü gerçeklik ve belirsizlik konularıyla örtüştüğü gözlemlenmiştir. u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT What is aimed in this thesis,“The Play Fact at the Tom Stoppard Theatre”, is to get at the bottom of the 'play' cosmos at Stoppard's plays. By the result of our text search, Travesties, The Real Thing and Hapgood, which plays of author's printed in Turkish, specialized to give examples in accordance with the aim of thesis. Tom Stoppard whose plays are dazzling with their gorgeous use of play fact, his plays concept have been examined for the thesis. At this point, to explain his creativity, the limits of play fact has been tried to be determined. Since play comprises a great deal of his work; play categorizations and three plays have been chosen to give examples to form a detailed basis in order to complete the thesis. Although it is hard to combine the two mysterous subjects -that is The Play Fact at the Tom Stoppard Theatre, under the same thesis title, it has been observed that the play fact which has been studied in the texts has been overlapping with his peculiar ambiguous style. Ill