Trablus Haçlı Konutluğu tarihi (1109-1187)
The history of the tripoli crusader county (1109-1187)
- Tez No: 140470
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIN DEMİRKENT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
oz Ortaçağ Avrupa'sı ile Ortadoğu'yu siyasî ve sosyo-kültûrel açıdan önemli ölçüde etkileyen Haçlı Seferleri sırasında Doğu' da kurulan devletlerden biri de Trablus Haçlı Kontluğu' dur. Diğer haçlı devletleri yanında Bizans İmparatorluğu ve bölgedeki müslüman Türlü ve Arap devletleri arasında var olma mücadelesi veren kontluk bu devletlerin tarihi açısından da önemli bir yere sahiptir. Ülkemizde Haçlılarla ilgili az sayıda çalışma bulunduğu dikkate alınarak Trablus Haçlı Kontluğu Tarihi doktora tez konusu olarak seçilmiştir. Çalışmada Trablus Haçlı Kontları sırasıyla ele alınmış ve dönemlerinde gerçekleşen siyasî olaylar Lâtince, Arapça, Grekçe, Süryânice ve Ermenice kaynaklar esas alınmak ve ilgili araştırmalar da gözden geçirilmek suretiyle incelenmiştir. ABSTRACT During the Crusades which affected the Medieval Europe and Middle East in political and socio-cultural manners some Crusader States were established in the East The Crusader County of Tripoli is one of these states. The History of Tripoli County is also important for the Byzantine empire and muslim Turkish and Arabic States at the region. The history of Tripoli Crusader County has been selected as the subject of PhD tesis in order to present another work into the field of Crusaders in Turkey. The sources which written in Latin, Arabic, Greek, Syriac and Armenian and other related works have been examined within the scope of the thesis. HI
Özet (Çeviri)