Televizyon haberlerinde dil kullanımının anlam oluşturmaya etkisi: CNN Türk, TRT2 ve NTV haber kanallarında ikinci Körfez Savaşı haber metinleri incelemesi
An Examine on news texts about second Gulf War on te effect of using language to me meaning construction on television news CNN Türk, TRT2 and NTV thematik news channel
- Tez No: 140472
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE KARS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
öz Bu çalışma, temel olarak televizyon haberlerinde dil kullanım biçiminin anlam oluşturmaya etkisini irdelemek amacını taşımaktadır. Çalışmanın özünde, farklı sözcük kullanımı ya da tümce kuruluş biçimiyle, üç haber kanalının karşılaştırmalı incelemesi sonucunda, kamuoyuna hangi anlamların iletilmek istendiği ortaya konmaya çalışmaktadır. Bu doğrultuda tez, giriş ve sonuç dışında üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde haber ve haber öğeleri anlatılmıştır. İkinci bölümde dil, dil anlam ilişkisi, gösterge, iletişim, haber dili, haber anlatım biçimlerinde dolaylı anlatım ve söz sanatlarının kullanımının nasıl gerçekleştirildiği ve haber anlatısının oluşturulmasında etkili olan dil kullanım biçimlerinin nasıl gerçekleştirildiği tartışılmıştır. Üçüncü bölümde ise birbirinden farklı üç haber kanalının eş zamanlı haber metinlerinden örneklerle İkinci Körfez Savaşı'nın“Savaş Haberleri”nin kamuoyuna nasıl yansıtıldığı anlatılmaya çalışılmıştır. Bu bölümde kullanılan yöntem, tümce yapısı ve onun için seçilen sözcükler aracılığıyla hangi anlamların iletildiği belirlenmeye çalışılmıştır. ABSTRACT This dissertation is to determine the effects of the ways of using language on television news for creating meaning. It is based on the analyze which meanings are tried to be transmitted to audiences by using different words or sentence. This theisis is consists of three chapters except preferance and conclusion. In the first chapter description of news is made and the elements of news is determined. In the second chapter language, the relation between language and meaning, sign, communication, language of news, the use of indirect expositions and metaphors, the forms of the use of language that construct the meaning on news are defined and determined. On third chapter is based on the case study about how the news about“Second Gulf War”are transmitted to audiences on three news TV channels.
Özet (Çeviri)