Çanakkale'de şehirsel gelişme ve mekansal değişim
Urbanization and the change in localization in Çanakkale
  1. Tez No: 140483
  2. Yazar: ŞABAN TEZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİYE ÖZGÜÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
m öz Doktora tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, Çanakkale'nin şehirsel gelişimi ve mekansal değişimi ortaya konulmaya çalışılmıştır. İnceleme alanı olan yerleşme, Marmara Denizi'ni Ege Denizi' ne bağlayan su yolunun (Çanakkale Boğazı) Anadolu kesiminde kurulmuştur, ilk yerleşimler, savunma amaçlı inşa edîîen kale (Çimenlik) çevresinde olmuştur. Buradan çevresine doğru gelişerek günümüzdeki büyüklüğüne ulaşan yerleşme, orta büyüklükte bir şehir özelliği taşımaktadır. Şehrin kurulu bulunduğu saha, içinden geçen akarsuyun (Sarıçay) oluşturduğu bir delta düzlüğüdür. Çanakkale'nin uzun yıllar durağan kalan ekonomik yapısı savaşlardan olumsuz etkilendiği için şehirsel gelişimi gecikmiştir. 1970'li yıllarda Kalkınmada öncelikli Yöreler kapsamına alınması, buraya yönelik özel sektör ve kamu yatırımlannı arttırmıştır. Bu dönemde yerleşme, nüfus ve fonksiyon kazanarak hızlı bir şehirleşme sürecine girmiştir. Son yıllarda şehir üzerindeki etkisi giderek artan üniversite, organize sanayi bölgesi, liman ve havaalanı gibi yatırımlar, bu konuda atılmış önemli adımlar olarak görülmektedir. Özellikte üniversitenin, şehrin ekonomik, sosyal ve kültürel fonksiyonları üzerinde hissedilir etkisi vardır. ABSTRACT In this study phD thesis, it has been tried to put forth Çanakkale's development in terms of urbanization and location. The subjet area is located in the Anotolion site of the Çanakkale. The first settlements were around the castle (Çimenlik) which was built for defense. The area which developed around itself and reached ifs with, is a middle sized city. The area where the city is located is a delta plain which was formed as a result of the river (Sarıçay) that runs throug the city. Çanakkale's development was late because of the negative effects of the wars. In 1970*8 the city has been included regions development prioritiy. Consequently both private and puplic sector investments has risen. In this period the settlement went into the process of urbanization gaining population and function. The university which has had a great and developing impact on the city in the last years, the harbour, the airport and the organized industry area are the important steps that have been taken to do that. Especially the university has a real influnce on the city's economical, soda! and cultural functions.
Özet (Çeviri)