Menemen'de şehirleşme ve mekânsal değişmeler
Urbanization and spatial changes in Menemen
  1. Tez No: 264903
  2. Yazar: ADALET ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİYE ÖZGÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kırsal alanlarda yer alan yerleşmeler çeşitli fonksiyonlar sonucu şehirsel özellikler kazanmıştır. Ana ulaşım yolları üzerinde bulunması, askeri fonksiyonların gelmesi, tarımdaki modernleşme, sağlık, eğitim, endüstri gibi faktörlerin ortaya çıkması bu yerleşmelerin nüfuslanmalarının ve şehirsel özellikler kazanmalarını sağlamıştır. Menemen'in İzmir-Çanakkale yolu üzerinde yer alması, İzmir iline yakınlığı bu faktörlerin etkisini arttırmıştır.Menemen gibi şehirlerimizde yerleşmenin oluşumunda göç, tarımsal faaliyetler ve ulaşım imkânları temel nedenleri oluşturmuştur. Bunu diğer faktörler, ticaret ve idari fonksiyonlar desteklemiştir
Özet (Çeviri)
The settlements in rural areas as a result of urban facilities has earned various functions. Some factors cause population increase and gaining urban facilities. Such as located on the main transport routes, installation of military facilities, modernization in agriculture, education and industry. Menemen on İzmir-Çanakkale road, proximity to Izmir province increase the impact of these factors.Migration, agricultural activities and transport facilities constituted the basic reasons the settlement formation of our cities such as Menemen. These have supported by trade, administrative functions and other factors.