Bilgi yönetimi ve bilgi işçisi
Knowledge management and knowledge worker
  1. Tez No: 140484
  2. Yazar: MUSTAFA ERALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SELAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Industrial and Industrial Engineering, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri İlişkiler ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
oz Günümüzde kesin olarak bilinen tek şey, her şeyin değiştiğidir. Geçtiğimiz on yılda yaşanan bilgi bazlı değişimin boyuttan ve dinamiği ürkütücüdür. Bilgi toplumu üçüncü bin yılın en önemli hammaddesi halini almıştır. Teknoloji, yani üretime uygulanmış bilgi, rekabetin esas unsuru haline gelmekte ve onu ilk olarak kullanana kalıcı ve geriye dönülmez avantajlar sağlamaktadır. Günümüz iş dünyasında bir işletmenin en değerli varlığı entelektüel sermayesidir, çünkü soyut varlıklar bir zamanlar organizasyonların karlılığı ve başarısı olarak kabul edilen fiziki ve somut varlıkların yerini almışlardır. Bu entelektüel sermayeden yararlanarak değer katmak ve değer yaratmak olarak tammlayabileceğimiz“Bilgi Yönetimi”kavramının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu çalışmanın amacı öncelikle; sanayi ötesi topluma geçişle birlikte rekabet avantajım korumada en önemli unsur haline gelen bilginin yönetimi ile bilgiyi üreten ve kullanan bilgi işçilerini incelemek ve bu yapılan çalışma ile aralarındaki ilişkisel öğelere dikkat çekerek sonuçlar üzerinde değerlendirme yapmaktır. Bu doğrultuda bilgi toplumunun özellikler, bilgi sektörünün doğuşu ve bilgi ekonomüerinin durumu ile bilgiyi kullanan ve üreten şirketler üzerinde durulmaktadır. ikinci olarak bilgi yönetiminin unsurları, idaresi, altyapısı, koordinasyonu ve aktarılması, üretilmesi, paylaşılması ve son olarak kullanılması ile ilgili derinlemesine açıklamalara yer verilmiştir. Bunlara ek olarak Dünya'da ve Türkiye'de bilgi yönetimine gelinen noktaya kısaca değimlmiştir. Sonuç olarak bilgiyi üreten ve kullanan bilgi işçilerinin özellikleri, nitelikleri,yönetimi ve meydana çıkan yeni meslekler ile bunların işçi sendikalarına etkisi incelenmeye çalışılmıştır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The only thing known for sure is that everything changes, die dimensions and the dynamics of the infonnation-based change experienced within the last decade are startling. The information society became the most important raw material of the third rnillenium. Technology, that is the information applied to production becomes the main factor of the competition and provides permanent and irrevocable advantages to those who first use it. The most precious wealth of an enterprise today is its intellectual capital, because abstract consepts have taken the place of physical and concrete consepts, which were once accepted as the profitability and achievement of the organizastions. This enables to the arising of the consept of“Information Management”, which we can define as adding value and creating value by benefitting from such intellectual capital. The purpose of this study is, first of all, to examine the information management, which became the most important factor in preserving the advantage in competition with transition to the post-industrial society, and the workers, who produce and use the information; and to make an assessment on the results, highlighting the relational factors between them and the work done. To this end, the characteristics of the information society, the birth of the information sector and the standing of the information economies as well as the companies who produce and use the information will be dealed with. Secondly, profound explanations on the factors, management, infrastructure, coordination and transfer, production, sharing and last of all, usage of the information management are included. In addition to all these, the status of the information management in the world and in Turkey is shortly touched upon. As a result, it is attempted to examine the characteristics and qualities of the information workers who produce and use the information, their management as well as the new professions arising and their influence on workers' unions. IV