Dünyada ve Türkiye'de kış turizmi ve örnek alan Erciyes turizm merkezi
Winter tourism in world and in Turkey and sample area Erciyes tourism center
  1. Tez No: 140485
  2. Yazar: MURAT NAİL ÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN İSTANBULLU DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Özellikle II. Dünya Savaşı'ndan sonra gelişmesini büyük bir hızla sürdüren turizm sektörü ülke ekonomileri açısından büyük önem kazanmıştır. Turizm sektörünün öne çıkması ile birlikte ülkeler, sektörde yer edinmek amacıyla turizme önem vermeye başlamışlardır. Ülkemizde 1980'li yıllarla birlikte turizm sektörüne yapılan yatırımların artmasıyla, sektörün ülke ekonomisine katkısı yıllar itibariyle yükselmiştir. Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de kitle turizmi gelişmiş, turizm yatırımları deniz güneş kum destinasyonuna bağlı olarak Ege ve Akdeniz sahillerinde yoğunlaşmıştır. Ancak son yıllarda turizm tercihlerinde yaşanan değişikliklerle birlikte Alternatif Turizm çeşitleri ön plana çıkmaya başlamıştır. Turizm sektöründe kalıcılığı sağlamak artık alternatif turizm çeşitlerinin geliştirilmesi ile mümkün olacaktır. Türkiye doğal ve kültürel zenginlik açısından zengin bir altyapıya sahiptir. Özellikle Kış Turizmi Merkezleri henüz yeterli altyapı ve üstyapıya sahip olmamakla birlikte, mevcut doğal alanlar değerlendirildiğinde Türkiye'nin Kış turizminde söz sahibi olması mümkündür. Tez kapsamında, Kış Turizminde Türkiye'nin potansiyelinin belirlenmesi amacıyla, Dünyanın önemli kış turizmi merkezleri incelenmiştir. Bunun yanında Türkiye'de bulunan önemli kış turizmi merkezlerinin mevcut durumu ortaya konmaya çalışılmıştır. Ülkemizin önemli kış turizmi merkezlerinden birisi olan Kayseri Kış Turizmi merkezi incelenmeye çalışılmış, yerli-yabancı turistler ve otellerle anket çalışması yapılmış, elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tourism sector, which continued its development in an enormous speed especially after the Il.World War, gained a great importance for several countries' economies. As the tourism sector came forward, the countries gave importance to tourism in order to place in the sector. In our country, with the increase of investments to tourism sector affective 1980s, sector's contribution to the economy increased year by year. Like in the whole world, mass tourism developed, the tourism investments gathered by the Aegean and Mediterranean coasts as sea-sand-sun destinations. On the other hand, with the changes in tourism choices, Alternative Tourism came forward. From then on, to maintain stability in tourism sector is possible with developing the alternative tourism. Turkey owns a rich natural and cultural infrastructure. Especially the Winter Tourism Centers don't have enough infrastructure and superstructure, however, if the existing natural areas will be evaluated, Turkey may be strong in winter tourism. In the extent of the thesis, the important winter tourism centers of the world were observed in order to determine Turkey's winter tourism potential. Besides, the current situation of the important winter tourism centers in Turkey was put forward. Being one of the most important winter tourism centers in the country, Kayseri Winter Tourism Center was examined, questionnaire was applied towards domestic and foreign tourists and hotels, and the outcomes were analyzed.