İnsan kaynakları yönetiminin geleceği
The future of human resources management
  1. Tez No: 140486
  2. Yazar: MEHMET CEMİL ÖZDEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM ARIKBOĞA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Küreselleşme, bilim ve teknolojideki gelişmeler, artan hızlı değişim ve belirsizlikler, demografik ve kültürel değişimler, enerji ve doğal kaynakların kısıtlılığı ve çevre sorunları, organizasyonun ve çalışma yaşamının geleceğini etkileyecektir. Bu gelişmeler sonucunda organizasyonlarda İK fonksiyonlarında ve İK profesyonellerinin yetkinliklerinde de önemli değişiklikler olacaktır. Literatür araştırmasından elde edilen bulguların sentezine ve İK profesyonellerinin beklentileri konusunda anket uygulamasına göre şu sonuçlar elde edilmiştir : Gelecekte İKY, entellektüel sermaye yönetimine doğru gelişecek, İK departmanları da organizasyonun değer yaratan stratejik partneri olarak algılanacaktır. İK'nın vizyonu küresel bakış açısına sahip olacak ve İK, organizasyonların stratejik planlarında yer alacaktır. İK, kurum kültürünün yaratılmasında ve dönüştürülmesinde değişim yönetiminin lideri olacaktır. Farklılıkların yönetimi, performans ve kariyer yönetimi önemli İK fonksiyonları haline gelecek, kurum içi İK danışmanlığı, dış kaynaklardan yararlanma ve sözleşme yönetimi İK departmanların yeni uğraş alanları olacaktır. İK departmanları küçülecek, ancak etkinliği artacak ve tepe yönetimi ile daha yakın şekilde çalışacaktır. İKY'nin organizasyon içerisindeki rolleri çeşitlenecek ve stratejik roller en önemlileri olacaktır. İK pozisyonları çeşitlenecek ve İK profesyonellerinde bulunması gereken yetkinlikler nicelik ve nitelik olarak artacaktır. İK alanında kariyer doğrusal olmayacak, organizasyonlarda ve İK firmalarında deneyimler mozaiği şeklinde gelişecektir.
Özet (Çeviri)
Globalization, advacements in science and technology, increasing rapid changes and uncertainity, demographic and cultural changes, limitation of energy and natural sources, environment problems will have influences on future of organizations and working life. As a result of all these evenst, there will be important changes in HR functions in organizations and in competencies of HR professionals. According to synthesis of findings reached after searching literature and survey on expectations of HR professionals, following results arised : In the future, HRM will develop through intellectual capital and HR departments wiil be perceived as a value-added strategic partner of organizations. Vision of HR will be through global perpective and HR will be included in strategic plans of organizations. HR will be leader of the change management in creation and trasformation of organizational culture. Diversity management, performance and career manegement will be important HR functions and internal HR counselling, outsourcing and contract management will be new issues of HR departments. HR departments will downsize, however their effectiveness will increase and they will work with top management more closely. HRM's roles in organizations will increase in variety and strategic roles will be most important ones. Variety of HR positions will increase and required HR competencies will grow in quantity and quality. Career in HR will not be linear, mostly will develop as a mosaic of experiences in organizations and HR firms.