Türkiye'de para politikasının Merkez Bankası bilançoları ile irdelenmesi
- Tez No: 140488
- Danışmanlar: PROF. DR. N. HÜLYA TALU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
öz Türkiye'de para politikası uygulamasından sorumlu kurum olan Merkez Bankası'nın öncelikli hedefi fiyat istikrarıdır. Merkez Bankası para politikasını yönlendirmek amacıyla, ekonominin ihtiyaçları doğrultusunda belirlenen likidite düzeyini para piyasalarına müdahale ederek düzenlemektedir. Merkez Bankası bilançoları para politikaları ile finansal sistemin karşılıklı etkileşimi sonrasında şekillenen bilgi kaynaklarıdır. TCMB tarafından yayınlanan iki önemli bilanço vardır; Vaziyet ve Analitik Bilanço. Merkez Bankası verdiği kararlar ile kendi bilançosunu etkileyebilmektedir. Vaziyet, para politikası ve genel anlamda ekonomideki karar birimlerinin davranışlarının oluşmasında önemli bir etkendir. Analitik Bilanço, Merkez Bankası bilançolarının analizinde en çok kullanılan kaynaktır. Analitik bilanço Vaziyetin bir yansıması niteliğindedir. Bu çalışmada TCMB Analitik Bilançosu'nun genel yapısı ve özelliklerine yer verilerek, 2001 ve 2002 yıllarını kapsayan iki döneme ilişkin Analitik Bilanço büyüklükleri ile uygulanan para politikalarının ilişkilendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The essential goal of the Central Bank which is responsible for conducting the monetary policy in Turkey is price stability. The Central Bank regulates the liquidity amount, which is determined in line with the needs of the economy by intervening the money market. The Balance Sheet of the Central Bank determined by the interaction of monetary policy and financial system is information resource. There are two essential balance sheets issued by the Central Bank of the Republic of Turkey(CBRT); The Balance Sheet (Vaziyet) and Analytical Balance Sheet. The Central Bank can influence the Balance Sheets by its decision. Vaziyet is an important element which influences the monetary policy and the behaviour of the decision making units in the economy in general. Analytical Balance Sheet is the most common used source in the analysis of Central Bank Balance Sheets. The Analytical Balance Sheet is the reflection of the Vaziyet. In this study, it is aimed to relate the implementation of monetary policy to the Analytical Balance Sheet variables covering 2001 and 2002 years by taking into account its general character and structure.