Marmara bölgesindeki neolitik ve kalkolitik çağ yerleşmelerinde beslenme ve besin saklama yöntemleri-Aşağı Pınar yerleşmesinde bulunan besin depolama alanlarının tanımlanması
The Food processing and storage of neolithic and chalcolithic settlements in the Marmara region-the description of the storage areas in Aşağı Pınar settlement
- Tez No: 140489
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Prehistorya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 398
Özet
ÖZ Bu tez çalışmasının esasını Marmara Bölgesi 'ndeki Neolitik ve Kalkolitik Çağ yerleşmelerinde bulunan beslenme ve besin saklama yöntemleri ile ilgili veriler oluşturmaktadır. Bu kapsamda, bölgedeki Fikirtepe, Pendik, Hoca Çeşme, Yarımburgaz, Ilıpınar, Aşağı Pınar ve Toptepe kazıları konu ile ilgili olarak incelenmiştir. Söz konusu bu çalışma iki aşamada sürdürülmüştür. İlk aşama, yerleşmelerdeki bitki ve hayvan kalıntıları, beslenme ile ilişkili mimari kalıntılar ve buluntuların tanımlanmasından oluşmaktadır. Kazı arşivleri, raporlar ve yayınların taranması ile hazırlanan bu bölüm içerisinde bölgedeki beslenme ve besin saklama alışkanlıklarının doğal çevre ile ne kadar ilişkili olduğu, bu alışkanlıkların zaman içinde ne gibi bir değişim gösterdiği ve aynı bölge içinde kültürel açıdan farklılıkların olup olmadığı irdelenmiştir. Tezin ikinci aşamasında besin depolama alanlarının beslenme ile ilgili alışkanlıkları hangi ölçüde yansıttığı üzerinde durulmaktadır. Yukarıda sıraladığımız yerleşmeler içinde Aşağı Pınar kazısındaki verilere ulaşma ve buradaki kalıntıları doğrudan inceleme fırsatı bulmamız nedeniyle bu aşamada çalışmanın ağırlığını söz konusu yerleşmenin bulguları oluşturmaktadır. ABSTRACT The archaeological data concerning the subsistence economy, mainly food processing and storage, are the basic knowledge of this study. The excavated Neolithic and Chalcolithic sites of the Marmara Region, Fikirtepe, Pendik, Hoca Çeşme, Yarımburgaz, Ilıpınar, Aşağı Pınar and Toptepe are chosen for this research. The first part comprises the descriptions of the botanical, faunal, artifectual and architectural remains of the excavations. This part is mainly based on the detail assesment of records, reports and publications of the excavations. The main aim of this part is to understand the relationship betwen the subsistence economy and the environment, and the chronological and cultural changes in the Marmara Region. In the second part, how representative the storage areas in the subsistance economy is searched. Since, among the sites in the Marmara Region, the records and material of Aşağı Pınar are more avaible for study, the results of the second part are mainly depended on the Aşağı Pınar.
Özet (Çeviri)