Sosyo ekonomik değişim sürecinde Ankara'nın nüfus yapısı
- Tez No: 140487
 - Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 110
Özet
öz Sosyo-ekonomik değişim sürecinde Ankara'nın nüfus yapısı incelenip Türkiye geneli ile karşılaştırılarak, daha sağlıklı nüfus yapısına sahip olması için oluşturulması gereken nüfus politikaları tezin konusunu içermektedir. Bu çalışmada sosyo-ekonomik değişim sürecinde Ankara'nın nüfus yapısı üç ana bölüme ayrılarak; nüfus politikaları ve nüfus dağılımı, nüfusun medeni ve öğrenim durumu, nüfusun göç yapısı, başlıkları altında incelenmiştir. Bu araştırmada tablolardan ve istatistik verilerden faydalanılarak Türkiye geneli ile karşılaştırılıp, yorumlanmış ve sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır. Ankara Cumhuriyet kurulduktan sonra günümüze kadar çok hızlı bir şekilde gelişme göstermiştir. Planlı dönem öncesi nüfusu arttırıcı, planlı dönemde nüfusu kontrol edici politikalar izlenmiştir. Ankara'nın nüfus artış hızı ve şehirleşme oranı Okuma yazma bilme ve öğrenim durum oranının Ankara geneli, Türkiye genelinden yüksek olmuştur. Ankara Türkiye'nin en önemli göç alan illerinin başında yer almıştır. ABSTRACT The Thesis covers the population structure of Ankara is researched comparing with Turkey's population, in order to achieve the necessary poulation policien through a healtier population structure. In the thesis, in the period of social-economic change, Ankara's population has been searched by breaking it up three main head subjects as the population policies, the population spread; the population's educational and civilisational situation; and the population's migration side. In the study, benefited from plans and statistical datas compared to whole Turkey, it has been interpretted and tried to reach a result. Ankara developed very rapidly after Turkish Republic had been established. Pre planned era, encouragement the rise of population, after planned era, the opposite policies were follomed. The mereasing the population rate, civilization and education level of Ankara was bigger than the total of Turkey's general average. Ill
Özet (Çeviri)