Radical democratic pluralism: An alternative?
Radikal demokratik çoğulculuk: Bir alternatif mi ?
  1. Tez No: 140526
  2. Yazar: AYŞE SEDA YÜKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP GAMBETTİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Radikal Demokrat Çoğulculuk: Bir Alternatif mi? Seda Yüksel Bu çalışma son yirmi yıl içerisinde siyaset felsefesinde çoğulculuk kavramı etrafında şekillenen tartışmalara odaklanacaktır. Bu bağlamda özellikle liberalizmi farklılıklara daha duyarlı bir bakış açısından eleştiren radikal demokrasi üzerinde durulacaktır. Çalışmaya yön veren soru radikal demokrasinin liberal çoğulculuk karşısında uygulanabilir ve tutarlı bir alternatif oluşturup oluşturamayacağıdır. Bunu yaparken radikal demokratik çoğulculuk önce liberal çoğulculukla, daha sonra da liberal çoğulculuk anlayışına - liberal teori içinden - yönelik en ciddi eleştirilerden birini oluşturan toplulukçu çoğulculukla karşılaştırılacaktır. Çalışma radikal demokrasiyi bir eleştiri ve bir proje olarak ikiye ayıracak, radikal demokrasinin liberal ve toplulukçu çoğulculuğun sorunlarım doğru teşhis ettiğini, ancak bu sorunları çözebilecek somut önerilerde bulunamadığım iddia edecektir. Radikal demokratik projenin başarısızlığı teorik ve pratik sorunlar olmak üzere iki kategoride incelenecektir. Teorik sorunlar adı altında radikal demokrasinin söylemi herşeyi açıklayan mutlak bir kategori olarak algılaması ve farklılıklar arasında bir hiyerarşi belirlemesi; pratik sorunlar adı altında ise radikal demokrasinin ekonomiyi göz ardı etmesi ve çatışmaları çözecek mekanizmalar üretememesi irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
Radical Democratic Pluralism: An Alternative? by Ayşe Seda Yüksel This study will concentrate on the philosophical debate on pluralism in the last two decades, underlining in particular the radical democratic critique of liberalism through a perspective more sensitive to differences. The research question which guides the study is whether radical democracy can stand as a viable and consistent alternative to liberal pluralism. In order to do this, radical democratic pluralism is first compared with liberal pluralism and then with communitarian pluralism, which is the most significant critiques of liberal pluralism from within liberal theory. The study will distinguish between radical democracy as a critique and radical democracy as a project. It is argued that although radical democracy is correct in its diagnosis concerning the problems and deficits of liberal and communitarian pluralisms, it fails to offer concrete methods and strategies to solve these problems due to four main reasons which are grouped under two categories. The first category, which consists of theoretical shortcomings of radical democracy, examines the latter' s exclusive focus on discourse as an all-explaining category and its formulation of a hierarchy of differences. The second category, on the other hand, deals with the lack of procedural and practical solutions in radical democratic project, and highlights the invisibility of the economic dimension and the lack of mechanisms to deal with antagonisms in practice.