Erasing the word, effacing the self: Problematization of the role of language in the conception of the self in Faulkner's As I Lay Dying and Woolf's the Waves
Kelimeyi silmek, benliği yok etmek: Benlik kavramının oluşumunda dilin rolünün Faulkner'in Döşeğimde Ölürken ve Woolf'un Dalgalar adlı eserlerinde sorunsallaştırılması
  1. Tez No: 140536
  2. Yazar: TURGAY BAYINDIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
KISA ÖZET Kelimeyi Silmek, Benliği Yok Etmek: Benlik Kavramınının Oluşumunda Dilin Rolünün Faulkner'ın Döşeğimde Ölürken ve Woolf 'un Dalgalar Adlı Eserlerinde Sorunsallaştırılması Turgay Bayındır Bu tez William Faulkner'ın Döşeğimde Ölürken ile Virginia Woolf 'un Dalgalar adlı eserlerinde, dilin gerçeklik ve benlik olgularını yansıtma kabiliyetini sorunsallaştırmalarını ele almaktadır. Modern edebiyatın iki önemli ürünü sayılan bu romanların karşılaştırmalı çözümlemesi sırasında dönemin önemli düşünürlerinden Friedrich Nietzsche, Martin Heidegger ve Jacques Lacan'ın kuramsallaştırdıkları kavramlara da göndermeler yapılmaktadır. Tematik eksende metin çözümleme tekniğinin ağırlık kazandığı bu çalışma gösteriyor ki Faulkner ve Woolf, karakter ve olay örgüsü kurmak için kullandıkları özel anlatı tekniklerinin yardımıyla, dilin, geçerliliği sorgulanmadan kabul edilegelen, gerçeklik ve benlik kavramlarını olduğu gibi yansıtabilme kabiliyetinin temellerini sarsmaktadırlar. Bu tezin odak noktası Faulkner'ın Döşeğimde Ölürken ve Woolf 'un Dalgalar adlı romanlarında dilin aldatıcı doğasını ve dil ile algılanan benliğin temelsizliğini vurgulamalarıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Erasing the Word, Effacing the Self: Problematization of the Role of Language in the Conception of the Self in Faulkner's As J Lay Dying and Woolf 's The Waves by Turgay Bayındır This thesis is a comparative study of William Faulkner's As I Lay Dying and Virginia Woolf's The Waves in the context of their particular concern and problematization of the role of language in the conception of reality and self. In the analysis of these two examples of high modernist fiction, frequent reference is made to three influential thinkers of the age, namely, Friedrich Nietzsche, Martin Heidegger and Jacques Lacan. With the help of close textual analysis, it is argued that through the use of specific narrative strategies for presenting character and plot the most important one of which is multiple perspectives, both Faulkner and Woolf undermine the taken-for- granted capacity of language to represent reality and self as they are. My focus of study is the peculiar manner in which Faulkner in As I Lay Dying and Woolf in The Waves point to the fallaciousness of language and the illusory nature of the concept of self conceived through language. IV