The Politics of difference within the feminist movement in Turkey as manifested in the case of Kurdish woman/feminist
Kürt feminist/kadın dergilerinde ortaya konduğu biçimiyle feminist hareket içinde farklılık politikası
  1. Tez No: 140544
  2. Yazar: ZEYNEP KUTLUATA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Modern Türkiye Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Bu tezde Türkiye'de Kadın Hareketi çerçevesinde farklılık konusu tartışılmaktadır. Özellikle, 1990'larda Kürt feministler ve Kürt kadınlarının etnik ve toplumsal cinsiyet İdrnliMerinin çatıştığı ve birleştiği belirli durumlara odaklamlmaktadır. Tezin başlığı“Kürt Feminist/Kadın Dergilerinde Ortaya Konduğu Biçimiyle Feminist Hareket içinde Farklılık Politikası”dır. Seçilen konular“doğum kontrolü”ve“anadil”dir. Bu iki konu çerçevesinde politik bir strateji olarak farklılığın önemi sorgulanmaktadır. Bu iki, konu Kürt femMstlerinin ve Kürt kadınlarının politik bir strateji olarak farklılığı nasıl kullandıklarına dair bir inceleme olanağı sunmaktadır. Kullanılan kaynaklar 1990'lann sonlarına doğru yayınlanan Kürt feminist/kadın dergileridir. Bu dergiler Roza, Jujin, Jin u Jiyan, Yaşamda Özgür Kadın, and Özgür Kadının Sesfâk. Tüm bu dergiler, Türkiye'de Türkçe yayınlanan Kürt kadın dergileridir. Bu çalışmada metin analizi tekniği kullanılmıştır. Tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Siyah Feminizm ve Üçüncü Dünya Feminizmi literatürüne dayanan teorik bir altyapı sunulmaktadır. İkinci bölümde 1980'ler ve 1990'larda Türkiye'deki kadın hareketinin genel bir panoraması çizilmektedir ve Kürt Kadın Dergileri tanıtılmaktadır. Üçüncü bölümde doğum kontrolü ve dördüncü bölümde de anadil konusu işlenmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In my thesis, I discuss the issue of difference in the context of the women's movement in Turkey. I concentrate on Kurdish feminists and Kurdish women in the 1990s in relation to certain cases in which ethnic and gender identities either combine or clash. The title is“The Politics of Difference within the Feminist Movement in Turkey as Manifested in the Case of Kurdish Woman/Feminist Journals”. The cases that are chosen are“birth control”and“language”. Around these two cases, I question the significance of difference as a political strategy. Focusing on the issues of“birth control”and“language”helped me to analyze difference as a political strategy of Kurdish feminists and women in relation to the feminist movement, the Kurdish movement and the state. My sources are the Kurdish woman/feminist journals published at the end of 1990s, Roza, Jujin, Jin u Jiyan, Yaşamda Özgür Kadın, and Özgür Kadının Sesi. All of these journals are Kurdish women journals published in Turkey in Turkish. In this study, textual analysis is used as method. The thesis consists of four chapters. In the first chapter, I set my theoretical background by focusing on literature by Black and Third World feminists. In the second chapter, after a general view of the women's movement in Turkey in the 1980s and 1990s, Kurdish woman/feminist journals are examined separately. In the third chapter, the issue of birth control is focused on, and in the forth chapter the issue of language is analyzed.